Joanna

JOANNA – imię jest odpowiednikiem męskiego Jan. Pochodzi więc z języka hebrajskiego, w oryginale Jo-hanan, co oznacza “Bóg jest łaskawy”. Imię to nosiła tzw. Dziewica Orleańska – Joanna d’ Arc, bohaterka francuskiej wojny stuletniej, prowadzona widzeniami przyczyniła się do zwycięstw swojej ojczyzny.

W Polsce imię występowało już w XIII w. pod postacią zbliżoną do hebrajskiego pierwowzoru – Johanna. W dokumentach źródłowych można spotkać też Janna, Jena. Niektórzy twierdzą, iż imię Janina również jest pochodną Joanny. Imię od ostatnich dziesięcioleci ubiegłego wieku jest bardzo popularne. W 2009 r. pojawiło się w pierwszej 40tce imion żeńskich najchętniej nadawanych.

Joanny są kobietami opanowanymi, wyciszonymi, wszystkie decyzje szeroko analizują, skrupulatnie odnotowując plusy i minusy przyjętych rozwiązań. Ich analityczny umysł pozwala im na odnoszenie szybkich sukcesów w życiu zawodowym. Chłodna kalkulacja zaszłych okoliczności sprawia, iż skutecznie radzą sobie w roli menagerów, a jako przełożone są dobrze oceniane przez swój zespół. Joanny są na ogół lubiane, dobrze czują się w znanym sobie gronie życzliwych ludzi. Pomimo swojego powściągliwego charakteru wrażliwe są na wszelkiego rodzaju krzywdy, które dotykają nie tylko ich bliskich, ale wszelkie osoby, z ich kręgu znajomych.

Zdrobnienia: Joasia, Asia, Aśka, Asieńka, Asiulka.

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Jane, Joan, Jean; niem. Johanna, Hanna; hiszp. Juana

Święte: Św. Joanna d’Arc, Św. Joanna Francuska

Znane: Joanna Brodzik – aktorka telewizyjna i filmowa, zdobyła sympatię widzów dzięki głównym rolom w serialach „Kasia i Tomek” oraz „Magda M”, w którym grała błyskotliwą Panią Prawnik, obecnie można ją zobaczyć w produkcji TVP „Życie nad rozlewiskiem”, Joanna Jabłczyńska – piosenkarka i aktorka, karierę rozpoczęła już w wieku dziecięcym jako solistka w zespole „Fasolki”, prowadziła programy dla dzieci, obecnie na co dzień gra w serialu „Na wspólnej” emitowanym przez stację TVN, Joanne Murray znana jako J.K. Rowling – brytyjska pisarka, autorka bestsellerowego cyklu powieści o Harrym Potterze, prawdopodobnie obecnie jest w trakcie tworzenia książki nie związanej z przygodami niezwykłego chłopca.

Imieniny: 2 i 4 II, 1 III, 12 i 30 V, 17 i 21 VIII