Julia

JULIA – imię jest odpowiednikiem męskiego Julian. Analogicznie jak Julian, imię Julia etymologicznie znaczy tyle co „kobieta wywodząca się z rodu Juliuszów”. Miano Julia w starożytnym Rzymie pełniło funkcję przydomka.

W Polsce imię odnotowano w XVIII w. Poznano je za sprawą dzieł literackich m.in. „Nowej Heloizy” J.J. Rousseau oraz „Romea i Julii” Szekspira. W XIX w. imię się rozpowszechniło, jednak niezbyt długo utrzymało się jako modne. Dopiero koniec ubiegłego stulecia a zwłaszcza pierwsza dekada XXI w. przyniosły jemu ogromną popularność. W 2010 r. imię było na topie wśród najchętniej nadawanych imion żeńskich.

Ciekawostką jest, iż imię Julia nosi jeden z księżyców Urana.

Julie są kobietami o przemiłej aparycji. Cieszą się życiem w każdej chwili, nawet jeśli dopadną je drobne niepowodzenia starają się przez ich pryzmat odnaleźć pozytywne strony nieprzyjemnych okoliczności. Są niepoprawnymi optymistkami. Julie posiadają jakiegoś niezwykłego wewnętrznego farta, który zapewnie im sukcesy w życiu. Są stworzone do wygrywania zarówno losu na loterii, jak i dobrej posady czy kochającego partnera. Kobiety o tym imieniu odznaczają się zdolnościami artystycznymi, nie tylko w klasycznej wersji, z powodzeniem uprawiają np. sztukę kulinarną.
Przyszłe mamy z pewnością zachęci powyższa charakterystyka, szczególnie w połączeniu z najbardziej znanym pierwowzorem pięknej Julii wykreowanej przez angielskiego pisarza.

Zdrobnienia: Julka, Julcia, Juleńka, Jula,

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Julia, Julie, niem. Julia, Julie, hiszp.Julia

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Święte: Św. Julia z Kartaginy, Św. Julia Billiart

Znane: Julia Roberts – aktorka, ogromną popularność przyniosła jej jedna z głównych ról w romantycznej super produkcji „Pretty Woman”, zdobyła Oscara za kreację Erin Brockovich w filmie o tym samym tytule, Julia Pietrucha – aktorka, widzom głównie znana z polskich seriali – roli Alicji w „M jak miłość”, a także jako główna bohaterka serialu produkcji TVP „Blondynka”, Julia Tymoszenko – polityk, była premier Ukrainy, aktywnie uczestniczyła w tzw. Pomarańczowej Rewolucji, obecnie odbywa karę pozbawienia wolności, na którą została skazana za zdefraudowanie środków pieniężnych w ukraińskim przedsiębiorstwie paliwowym.

Imieniny: 8 IV, 16 IV, 22 V, 27 VII, 10 XII

Powiedzenia związane z imieniem: „Jaka na Julii pogoda, taką Wielkanoc poda” ( 8 IV )

 

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 14347

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.