Karolina

KAROLINA – imię jest odpowiednikiem męskiego – Karol. Pochodzi z języka germańskiego od słowa karl, które oznaczało „małżonek, bohater, człowiek”. Od germańskiego karl w Polsce, powstało słowo „król” oznaczające panującego władcę.

Odpowiednik żeński Karolina przybył do Polski z Włoch lub Francji dopiero w XIX w. Pod koniec ubiegłego stulecia imię stało się bardzo popularne i do dziś jest często nadawane.

W życiu zawodowym Karoliny są bardzo kompetentne, odpowiedzialne i obowiązkowe. Przełożeni z powodzeniem mogą powierzyć im nawet najbardziej skomplikowane projekty. Osobowość kobiet o tym imieniu jest odrobinę staroświecka. Z pozoru kreują się na ezoteryczne, delikatne, nieustannie zamyślone romantyczki. Osoby trzecie obserwujące Karolinę, z powodzeniem mogłyby ją umiejscowić w XIX w. powieści jako damę wypoczywającą z tomikiem poezji, pod lipą w kurorcie uzdrowiskowym. Po zrzuceniu z siebie płaszczyka ulotnej istotki, Karoliny w miłości są namiętne, a w ich życie wkrada się odrobina szaleństwa.

Zdrobnienia: Karolinka, Karolcia, Karola, Karolka

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Caroline, Carolyn, Carol; niem. Karla, Karoline, Carola, hiszp. Carlota

Święte: Bł. Karolina Kózkówna

Znane: Karolina Korwin – Piotrowska – dziennikarka, celebrytka, autorka felietonów, obecnie związana ze stacją TVN, prowadzi program „Magiel towarzyski”, jest jurorką w konkursie „Top model. Zostań modelką”, Karolina Kurkova – modelka, wylansowana w pokazach Victoria’s Street, ma za sobą również epizod filmowy, zaangażowana w akcje charytatywne, Karolina Malinowska – Janiak – modelka, celebrytka, żona prezentera Oliviera Janiaka, związana z telewizjami TVN i Polsat, gdzie prowadziła programy dla kobiet.

Imieniny: 9 V, 5 VII, 4 XI