Katarzyna

KATARZYNA – imię pochodzi z greki, wywodzi się od słowa katharos, które oznacza „czysty, bez skazy”, znaczenie słowa kathros można również wiązać z przymiotnikami „prawy, sprawiedliwy”.

Do Polski imię przybyło bezpośrednio z łaciny, gdzie występowało pod postacią Catharina. Ze względu na wpływy greckie we wschodniej Europie można było również spotkać formę Akaterine. W Polsce najwcześniej imię pojawiło się w postaci Katerzyna, już w XII w. Później imię przybrało współczesną pisownię. W dokumentach źródłowych często można odnaleźć zdrobniałe formy imienia m.in. Kachna, Katka, Kaszka. Imię od początku funkcjonowania było dość popularne na ziemiach polskich, w ubiegłym stuleciu najchętniej było nadawane w latach 70 i 80tych. Obecnie również jest lubiane.

Katarzyny mają w sobie wiele ciepła i czułość, którymi najchętniej obdarowują swoje dzieci. Zazwyczaj są spełnionymi matkami i opiekunkami ogniska domowego, jednak nie znoszą, gdy ich rolę życiową partnerzy, a także inne osoby z otoczenia, sprowadzają tylko do „gosposiowania”. Są kobietami obdarzonymi nieprzeciętną inteligencją, toteż oprócz matkowania mogą z powodzeniem realizować się w życiu zawodowym. Aby tak się jednak stało najczęściej potrzebują impulsu i bodźca, który je w tą stronę skieruje. Same nie potrafią przekonać siebie, iż droga do sukcesu stoi dla nich otworem. Katarzyny mają typowo kobiecą osobowość, lubią być komplementowane, mieć silnego partnera u boku, którym będą mogły szczycić się wśród koleżanek. Wiedzą w jaki sposób grać, aby w stosunkach damsko-męskich osiągnąć cel.

Zdrobnienia: Kasia, Kasieńka, Katarzynka, Kaśka, Kasiunia

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Catherine, Kathleen, Katherine, Catharine; niem. Katharina, Katrin, Caterina, hiszp. Catalina

Święte: Św. Katarzyna Aleksandryjska, Św. Katarzyna ze Sieny

Znane: Katarzyna Cichopek – aktorka, prezenterka, widzom znana głównie jako „Kinga” z serialu „M jak miłość”, obecnie prowadzi swój program emitowany przez stację Polsat Cafe „Sexi mama”, żona tancerza Marcina Hakiela, Katarzyna Figura – aktorka filmowa i teatralna, celebrytka, popularność zdobyła już w latach 80tych, obwołana polską „sex bombą”, widzom znana głównie z ról w obu częściach „Kiler’a”, „Ajlawju”, „Szczęśliwego Nowego Jorku”, Kate Moss – modelka, karierę rozpoczęła na pokazach Calvina Kleina, obecnie zajmuje się projektowaniem ubrań, torebek i perfum.

Imieniny: 2, 13, 19 II, 22 i 24 III, 30 IV, 15 IX, 25 XI, 31 XII

Powiedzenia związane z imieniem: „Jak się Katarzyna głosi, tak się nowy rok nosi”, „Katarzyny dzień jaki, cały grudzień będzie taki”, „Gdy w Katarzynę lód nie stanie – szykuj sanie, gdy w Katarzynę mróz – szykuj wóz”.