Kinga

KINGA – imię pochodzenia niemieckiego, wywodzi się od słów kunja, które oznacza „ktoś z dostojnego rodu” oraz gunt, w tłumaczeniu „walka”, razem imię Kunegunda oznacza „kobieta walczącą w obronie swojego rodu”.

Do Polski imię przybyło bezpośrednio z Węgier, tam miało postać Kunegunt. Nosiła je córka króla Węgier – Beli IV, która została poślubiona królowi polskiemu Bolesławowi V Wstydliwemu. Legenda głosi, że królewna Kinga odkryła w Polsce sól. Stąd obecnie czczona jest przez górników, w kopalni soli w Wieliczce zbudowano na jej cześć kaplicę. Według dokumentów źródłowych imię pojawiło się w naszym kraju już w XIII w. , jednak nie było zbyt popularne. Chętniej nadawane jest od lat 70 i 80tych ubiegłego stulecia, obecnie również dość modne.

O Kingach mówi się, że mają męską osobowość. Są zdecydowane, konsekwentne, nie znają kapryszenia i bujania w obłokach. Wierne są swoim poglądom i wyznawanym zasadom, rzadko ulegają wpływom otoczenia, a jeśli już zdarza im się zmieniać zdanie pod wpływem zaistniałej dyskusji, zmiana ta ma silnie racjonalne podstawy. Są bardzo przedsiębiorcze, lubią się rozwijać, dobrze czują się na stanowiskach kierowniczych. W miłości są dość oschłe i racjonalne, posiadają jednak nutkę tajemniczości, która działa magnetycznie na płeć przeciwną.

Zdrobnienia: Kingunia, Kinia, Kingusia

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Cunegond; niem. Kunigunde, Kunigund, hiszp. Cunegunda

Święte: Św. Kinga

Znane: Kinga Rusin – prezenterka, dziennikarka, celebrytka, obecnie związana ze stacją TVN, w której prowadzi program śniadaniowy, wydała książkę „Co z tym życiem”, była żona Tomasza Lisa, Kinga Preis – aktorka, wielokrotnie wyróżniona jako aktorka teatralna, szczególnie za kreację w spektaklach „Poniedziałek”, „Stygmatyczka”, obecnie można ją zobaczyć w serialu „Ojciec Mateusz”, Kinga Baranowska – himalaistka, członkini Polskiego Związku Alpinistów, zdobyła siedem ośmiotysięczników, autorka artykułów podróżniczych.

Imieniny: 3 i 12 III, 24 VII