Klaudia

KLAUDIA – imię pochodzenia łacińskiego, jest odpowiednikiem męskiego – Klaudiusz. Zarówno Klaudiusz, jak i Klaudia wywodzi się od nazwy rzymskiego rodu Claudii ( pol. Klaudiusze ). Imię więc oznacza tyle, iż osoba je nosząca należy do rodu Klaudiuszy. Miano rzymskiej rodziny zostało zapożyczone od nazwy miasta Clausus , z którego ród się wywodził,

Według niektórych źródeł imię w Polsce pojawiło się wraz z wpływami włoskimi, funkcjonowało już w XVIII w. Popularność osiągnęło w latach 80 i 90tych ubiegłego stulecia. Obecnie również należy do najchętniej nadawanych imion w Polsce.

Klaudie są bardzo żywiołowe, nieustannie są niesione przez porywające je nurty kolejnych fascynacji. Kobiety o tym imieniu łatwo zachwycają się poznanymi nowinkami, ale równie szybko porzucają „stare” dla „nowego”. Chętnie spędzają wolny czas na bujaniu w obłokach, cały czas bowiem marzą o lepszym. Nie można jednak powiedzieć o nich, że nie są kobietami czynu, marzenia Klaudii są tylko przyczyną, która popycha je do działania w realnym życiu. Chęć wcielenia imaginacji w życie jest tak silna, że Klaudię przystępują konsekwentnie do ich realizacji. Najczęściej przedsięwzięcia te kończą się sukcesami, bowiem Klaudie są niezwykle dokładne i pracowite. W życiu prywatnymi są filantropkami, lubią dzielić się z innymi, nieść pomoc zarówno duchową jak i finansową.

Zdrobnienia: Klaudynka, Klaudzia

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Claudia, Gladys; niem. Klaudia, Claudia, Klaudine, hiszp. Claudia

Święte: Św. Klaudia Rzymska

Znani: Claudia Cardinale – jedna z najbardziej znanych włoskich aktorek, światową sławę przyniosła jej rola w filmie „Sprawcy nieznani” w 1958 r., widzom najbardziej znana z amerykańskich produkcji m.in. „Różowej Pantery”, Claudia Schiffer – modelka, twarz domu mody Channel, szczyt jej kariery przypadł na lata 90te, została okrzyknięta jedną z trzech najpiękniejszych modelek w historii, za sobą ma również epizody filmowe m.in. w hicie „To właśnie miłość”, Klaudia Carlos – dziennikarka, była modelka, zaczynała karierę w stacji TVN, gdzie prowadziła głównie programy sportowe, obecnie jest prezenterką TVP i wraz z Łukaszem Grassem relacjonuje program śniadaniowy.

Imieniny: 15 II, 20 III, 18 V, 7 VIII