Lena

LENA – imię prawdopodobnie pochodzi od greckiego słowa helane, które oznacza pochodnię. Wskazuje się, iż wyodrębniło się ono jako samodzielne od istniejących już imion żeńskich – Helena lub Magdalena. Imię najchętniej nadawano w krajach skandynawskich oraz na ziemiach słowiańskich.

W Polsce imię występowało jako autonomiczne już w XV w. Częściej nadawano je na ziemiach wschodnich. W ostatniej dekadzie imię stało się bardzo popularne. W 2010 r. uplasowało się na 4 pozycji wśród najchętniej nadawanych imion żeńskich.

Leny są przebojowe, dobrze sprawdzają się na stanowiskach managerskich. Nie tolerują sytuacji, w których muszą się podporządkować, toteż etatowa normowana praca z pewnością nie jest dla nich stworzona. Świetnie odnajdują się w towarzystwie, tryskają dobrą energią, jednak niekiedy mają skłonności do nadmiernej egzaltacji. Zdecydowanie lubią być w centrum zainteresowania, szczególnie wśród otaczającej ich płci męskiej. Wykorzystują swoje walory świadomie kokietując mężczyzn, którzy mogą pomóc im w drodze do zrealizowania własnych celów. W życiu osobistym, po odnalezieniu odpowiedniego partnera są idealnymi, żonami, konserwatywnie wyznającymi teorię monogamii. Przyszli tatusiowie którzy rozważają nadanie tego imienia córkom, powinni się spokojnie zastanowić czy są gotowi na przyjmowanie tabunów amantów smalących cholewki do ich ukochanych skarbów.

Zdrobnienia: Lenka, Lenuś

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Lena, niem. Lena

Święte: można odwołać się do patronek Heleny i Magdaleny

Znane: Jelena Katina – wokalistka, jedna z dwóch piosenkarek w zespole t.A.T.u., zdobyła popularności dzięki piosence „Ja, saszła sama”, do której nakręcono skandaliczny opowiadający historię lesbijek teledysk, Lena Headey – aktorka, popularność przyniosła jej pierwszoplanowa rola w „Księdze Dżungli”, ostatnio można ją było zobaczyć w produkcji Franka Millera „300”, Lena Romul – artystka, wokalistka i kompozytorka, uczestniczka programu „Mam talent”.

Imieniny: 18 VIII, 10 XI

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 8128

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.