Łucja

ŁUCJA – odpowiednik męskiego imienia Lucjusz, w tym miejscu należy więc przywołać etymologię imienia należącego do płci przeciwnej: imię pochodzi z łaciny, w oryginale Lucia, z przyrostkiem –ianus , wyraz oznaczał „wywodzący się od Lucjusza”. W literaturze można spotkać również informację, iż imię wywodzi się od słowa lux czyli „światło”, mogło być więc nadawane dzieciom urodzonym o świcie.

 
W Polsce imię pojawiło się w XIII w. pod postacią Łucyja. Popularność imienia zanotowana w XIX w. wiąże się z opublikowaniem powieści autorstwa Waltera Scotta „Łucja z Lammermooru”. W Polsce znane są obrzędy kultywowane w święto Łucji związane z przepowiadaniem pogody na kolejny rok.

 
Łucje lubią we wszelkich sferach życia wieść prym. W sprawach zawodowych dość łatwo odnoszą sukcesy, do czego z pewnością przyczyniają się posiadane przez Łucje cechy charakteru. Kobiety o tym imieniu są zdecydowane, dążą do celu ( nie raz jak w przysłowiu „po trupach” ), wiedzą dobrze jak wykorzystać swoje mocne strony. W podjętych przedsięwzięciach pomaga im również szerokie grono znajomych, Łucje dobrze wiedzą „gdzie się zakręcić”, aby problemy rozwiązywać szybko i sprawnie. W życiu osobistym Łucje nie są skore do nawiązywanie głębokich relacji, nie lubią się otwierać i uzewnętrzniać, szczególnie gdy chodzi o gnębiące ich problemy. Możliwe, że skrytość wynika z chęci pokazania siebie w najbardziej korzystnym świetle, bez jakichkolwiek słabostek.

 
Zdrobnienia: Łucia, Luśka

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Lucia, Lucy, niem. Lucia, Luzia, hiszp. Lucia

Święte: Św. Łucja z Syrakuz

Znane: Łucja z Fatimy – jedna z trójki dzieci, którym ukazała się Matka Boska z prośbą o odmawianie różańca, zakonnica, zmarła w 2005 r., obecnie trwa proces beatyfikacyjny, Lucy Liu – aktorka chińskiego pochodzenia, popularność przyniosła jej rola w serialu prawniczym „Ally McBeal”, widzom znana także jako jeden z „Aniołków Charliego”, Lucy Maud Montgomery – autorka serii ukochanych przez czytelniczki książek o Ani z Zielonego Wzgórza, tworzyła również opowiadania, wydała serię mniej znanych powieści o Emilce, utrzymanych w podobnej konwencji jak słynna „Ania”.

Imieniny: 25 III, 25 VI, 9 VII, 16 IX, 13 XII

Powiedzenia związane z imieniem: „Święta Łucja dnia przyrzuca”, „Kiedy na świętą Łucję mróz, to smaruj wóz”.