Magdalena

MAGDALENA – imię wywodzi się z aramejskiego, prawdopodobnie samodzielne imię „Magdalena” powstało od przydomka biblijnej Marii, nawróconej dzięki naukom Chrystusa. Św. Maria pochodziła z Magdali, miasta położonego nad jeziorem Genezaret ( w oryginale Migdala, które w tłumaczeniu brzmi „wieża ryb” ) stąd znana jest jako Maria Magdalena. Biorąc pod uwagę historię biblijną należy przyjąć, że Magdalena to po prostu „kobieta z Magdali”.

W Polsce pierwsza wzmianka o tym imieniu pojawiła się w XIII w. Później pojawiły się również inne formy tego imienia Magdalana, Magdalina, Madlena. Obecnie samodzielnie rejestruje się kilka odmian tego imienia m.in. Magda, Maga. Imię w Polsce od dawna należało do bardzo popularnych, najchętniej było nadawane w latach 80tych ubiegłego stulecia. Obecnie imię także należy do najmodniejszych, w 2010 r. było w pierwszej 20tce wśród najczęściej nadawanych imion żeńskich.

Magdaleny są bardzo żywiołowe, lubią gdy ciągle coś się dzieje. Nie znoszą nudy i rutyny. W życiu zawodowym cenią sobie trudne wyzwania, które najczęściej są bezwstydnie przez nie poskramiane. Są stworzone do osiągania sukcesów, jednak w stosunkach pracowniczych często wywołują konflikty, których źródłem jest ich nerwiczna natura. W życiu osobistym marzą o wielkiej miłości, romantycznej, ale i namiętnej. Ich urok osobisty mocno działa na mężczyzn, same w sobie są afrodyzjakiem. Magdaleny potrafią skutecznie uwodzić, a gdy zdobędą wyśnionego księcia z bajki są wierne, ale chorobliwie zaborcze. Rodzice dziewczynek o tym imieniu z pewnością będą mogli pochwalić się w towarzystwie sukcesami córek, ale też nie raz będą musieli się tłumaczyć w przedszkolu z ich humorów.

Zdrobnienia: Magda, Madzia, Magdalenka, Magdusia, Madziunia

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Magdalen, Madeline, Magdalene, niem. Magdalena, Magdalene, Magda, hiszp. Magdalena

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Święte: Św. Maria Magdalena, Św. Magdalena z Canossy

Znane: Magdalena Cielecka – aktorka filmowa i teatralna, polskim widzom znana głównie z filmów „Samotność w sieci”, „Zakochani”. Występowała również w programie rozrywkowym „Szymon Majewski Show”, Magdalena Gessler – właścicielka sieci restauracji, malarka, pisarka, znana głównie jako prowadząca program emitowany przez stację TVN „Kuchenne rewolucje”, Magda Mołek wł. Magdalena – prezenterka, obecnie związana ze stacją TVN, widzowie poznali ją jako prowadzącą śniadaniowy program „Kawa czy herbata”, wielokrotnie zaangażowana w konferansjerkę festiwalów m.in. w Sopocie i Opolu.

Imieniny: 13 V, 25 i 27 V, 22 VII

Powiedzenia związane z imieniem: „Na Marię Magdalenę pogoda — pszczółek wygoda, a jak słota — to lichota”, „Gdy Maria Magdalena deszczem zaczyna, to zwykle deszcz dłużej trzyma”, „Z Magdaleną nam kanikuła wschodzi, święty Bartłomiej (24.08) ją odwodzi” ( związane z 22.07 ).

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 3443

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.