Maja

MAJA – nie ustalono jednoznacznie etymologii tego imienia. Wskazuje się, iż imię może pochodzić od Mai – matki Hermesa – jednej z Plejad bądź też zostało zapożyczone z mitologii rzymskiej, gdzie Maia była boginią ziemi. Ta sama rzymska Maia, posłużyła jako imienniczka dla wiosennego miesiąca, którego symbolika miała kojarzyć się z rozkwitem różnorodnych form życia na ziemi. Niektóre źródła podają, że Maja przez długi czas funkcjonowała jako zdrobnienie imienia Maria.

Imię w Polsce pojawiło się dopiero w XX w. Obecnie od kilku lat imię jest jednym z najbardziej popularnych imion żeńskich. W 2010 r. uplasowało się na 2 pozycji wśród najchętniej nadawanych.

Maje odznaczają się ogromną wrażliwością, często zaglądają w głąb własnej duszy, zdarza im się również dokonywać wiwisekcji psychiki swoich bliskich. Kobiety o tym imieniu są nowoczesne, lubią przyswajać nowinki świata nauki, szczególnie z zakresu psychologii, zdrowia, kosmetologii. Mężczyzn potrafią sobie owinąć dookoła palca i dokładnie wiedzą jak skutecznie wykorzystać wdzięki, którymi obdarzyła je natura. Maje lubią być w centrum zainteresowania, z pasją realizują plany zawodowe. Cechą negatywną są ich częste zmiany nastrojów, nagłe obnoszenie się z tzw. „migreną” i równie nagłe wpadanie w stany euforii.

Zdrobnienia: Majeczka, Majusia, Majka

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. May, Maye, hiszp. Maya

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Święte: można odwołać się do patronek Marii

Znane: Majka Jeżowska wł. Maria – autorka popularnych piosenek dla dzieci, i nie tylko, zwłaszcza w latach 80tych i 90tych ubiegłego stulecia, znana z przeboju „A ja wolę moją mamę”, Maja Ostaszewska – świetna aktorka filmowa i teatralna, polskim widzom znana głównie z serialu „Na dobre i na złe”, obecnie można ją zobaczyć w interesującej kreacji Pani Ginekolog w serialu emitowanym przez stacje TVN „Przepis na życie”, Pszczółka Maja – tytułowa bohaterka bajki dla dzieci bardzo popularnej w latach 80tych i 90tych, piosenka z bajki wykonywana przez Zbigniewa Wodeckiego dotychczas jest bardzo znana i lubiana, doczekała się nawet innej wersji, która często wykonywana jest na weselach.

Imieniny: 9 IV, 1 V, 12 IX

 

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 11588

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.