Małgorzata

MAŁGORZATA – imię pochodzi z greckiego i wywodzi się od słowa margarites, które oznacza „perła”. Dokładnie tak samo brzmiało imię w języku greckim – Margarites, i w takiej postaci imię przywędrowało do kultury rzymskiej, gdzie przyjęło postać Margarita.

Według polskich dokumentów imię pojawiło się już w XIV w. pod zmodyfikowanymi postaciami m.in. Margrzeta, Margorzata. Imienia we współczesnej formie używano już w XV w. , po upływie dwóch stuleci znacznie rzadziej je nadawano. Dopiero w XX w. imię zaczęło być na nowo modne, szczególnie w latach 60tych.

Małgosie mają naturę humorzastych podlotków. Są czarujące, powabne, urzekają swym kobiecym wdziękiem. Romantyczny „look” jednak nie potrafi dostatecznie zatuszować ich mankamentów, jakim niewątpliwie są m.in. zmienne nastroje. Kobiety o tym imieniu są bardzo wrażliwe na jakąkolwiek krytykę, łatwo poddają się sugestiom osób trzecich. Nawet z pozoru nie znaczące komentarze, mogą obudzić w Małgosiach szereg wątpliwości i obaw. Małgorzaty są bardzo pracowite i rzetelne stąd dobre z nich pracownice, bez obaw można im powierzyć realizację skomplikowanych projektów. W życiu osobistym są oddane partnerowi, bardzo uczuciowe, cieszy je zadbany dom pełen kochających dzieci.

Zdrobnienia: Małgosia, Małgorzatka, Gosia, Gosieńka, Gosiaczek , Gośka, Małgośka

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Margaret, Marjory, niem. Margareta, Mrgarete, hiszp. Margarita

Święte: Św. Małgorzata Szkocka, Św. Małgorzata Węgierska, Św. Małgorzata Maria Alacoque

Znane: Małgorzata Foremniak – aktorka, celebrytka, widzom znana głównie z serialu „Na dobre i na złe” jako Doktor Zosia, obecnie jurorka w programie „Mam talent” realizowanym przez stację TVN, jest ambasadorką Dobrej Woli UNICEF, Małgorzata Kożuchowska – aktorka filmowa i teatralna, polskim widzom znana głównie z roli Hanki Mostowiak z serialu „M jak miłość”, z którym zakończyła przygodę w listopadzie bieżącego roku, gra również na deskach teatru, za sobą ma epizody piosenkarskie, Małgorzata Socha – aktorka, celebrytka, głównie związana z produkcjami telewizji TVN, znana widzom z seriali „Na wspólnej”, „Prosto w serce”.

Imieniny: 18 I, 22 II, 10 VI, 13 i 20 VII, 16 X

Powiedzenia związane z imieniem: „Jaka Małgorzatka, takie będzie pół latka” ( 10 VI ), „Ze Świętą Małgorzatą zaczyna się lato”.