Maria

MARIA – imię nie posiada jednoznacznie ustalonej etymologii. Pochodzenie imienia najczęściej łączy się z akadyjskim słowem mariam, które oznacza „napawa radością”. Według innych źródeł imię mogło wywodzić się od wyrazu mara, które oznacza ”być tłustym”, ale należy je tłumaczyć jako „być pięknym”. W końcu odnaleźć można teorię, iż imię pochodzi od kananejskiej formy Marjam, która powstała od ewoluującego słowa marwijjah. Pod kananejskim Marjam, kryje się znaczenie „dziewczynka, która chętnie i obficie poi”. Wskazuje się, iż samo imię pochodzi z hebrajskiego, w którym występowało pod postacią Mirjam. Forma Maria została zapożyczona z łaciny, w której również znana jest odmiana Mariam.

W Polsce imię po raz pierwszy odnotowano w XII w. Maria pojawiała się w wielu odmianach m.in. Maryja – podobnie jak Maryja Panna, matka Jezusa Chrystusa, Masza, Maruszka. W średniowieczu częściej było spotykane na ziemiach wschodnich, co miało związek z nadawaniem imienia wśród wyznawców religii prawosławnej. Wśród katolików bogobojność powodowała strach przed nadawaniem ludziom imienia, które nosiła Najświętsza Panienka. Popularność jego niezwykle wzrosła w XIX w., a imię do dziś jest jednym z najchętniej nadawanych. Ciekawostką jest, iż imię może być nadawane również jako drugie imię męskie – posiada je np. Jan Maria Rokita.

Marie całym sercem angażują się w każde przedsięwzięcie, nie potrafią wykonywać powierzonych im zadań „po łebkach”. Są perfekcjonistkami w każdym celu, standard nie jest dla nich wyznacznikiem jakości, dla nich zrealizowanym zadaniem jest wykonanie projektu, który oceniony zostanie co najmniej jako ponad przeciętny. Marie z chęcią niosą pomoc, lubią angażować się w akcje charytatywne, są świetnymi powierniczkami. Odznaczają się mistycznymi zdolnościami, często mówi się o nich, że funkcjonują w innym wymiarze. W życiu osobistym cenią sobie stabilną rodzinę, są wiernymi żonami i dobrymi matkami.

Zdrobnienia: Marysia, Maryśka, Marysieńka, Misia, Maryś, Marycha, Maryna, Marynia, Mania, Mańka

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Mary, niem. Maria, Marie, hiszp. Maria

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Święte: Najświętsza Maria Panna, Św. Maria Magdalena,

Znane: Maryla Rodowicz wł. Maria – piosenkarka, szczyt jej popularności przypadł na lata 70-90tych ubiegłego stulecia, zasłynęła hitami: „Małgośka”, „Jadą wozy kolorowe”. Jej charakterystyczną cechą są ekstrawaganckie kolorowe stroje, którym wierna jest przez cały okres swojej artystycznej działalności, Maria Peszek – aktorka i piosenkarka, tworzy muzykę alternatywną, odniosła popularności albumem „Miasto mania”, znana z kreacji filmowych, także dubbingowych , seriali i ról teatralnych, Maria Skłodowska – Curie – noblistka polskiego pochodzenia, najwybitniejsza w historii kobieta chemik, odkryła nowe pierwiastki, sformułowała teorię promieniotwórczości, zmarła prawdopodobnie na skutek choroby popromiennej spowodowanej badaniami naukowymi.

Imieniny: 1 I, 2 i 11 II, 25 III, 3 i 31 V, 6, 16, 22 i 29 VII, 5 ,15, 26 VIII, 8 IX, 21 XI, 8 XII

Powiedzenia związane z imieniem: „Na Marię Magdalenę pogoda — pszczółek wygoda, a jak słota — to lichota”, „Gdy Maria Magdalena deszczem zaczyna, to zwykle deszcz dłużej trzyma”, „Z Magdaleną nam kanikuła wschodzi, święty Bartłomiej (24.08) ją odwodzi”
( związane z 22.07 ), „Gdy Narodzenie Maryi pogodne, to będzie tak cztery tygodnie” ( 8.09), „Gdy na Siewną jest błękitnie, wtedy pięknie wrzos zakwitnie”, „Gdy na Wniebowzięcie Panny ciepło dopisuje, to ciepły i pogodny koniec lata obiecuje” ( 15.08 ).

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 3525

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.