Marta

MARTA – imię pochodzi z języka aramejskiego od słowa maratha, które oznacza „pani domu, gospodyni”. Imię pojawiło się już w przekazach biblijnych, nosiła je Marta, która była siostrą Marii, matką Łazarza – wskrzeszonego z martwych za sprawą cudu Chrystusa.

W Polsce imię znane było już w XIII w. Szczególnie popularne stało się w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Obecnie imię jest także chętnie nadawane.

Marty, podobnie jak biblijna kobieta z Betanii są świetnymi gospodyniami. Lubią mieć porządek nie tylko w kuchni, ale w służbowej szufladzie i na pulpicie osobistego komputera. Z powodzeniem można im powierzyć każde przedsięwzięcie, będzie ono z pewnością realizowane według skrzętnie wykonanego planu. Marty są dzielne, nie zrażają się przeciwnościami zrządzonymi przez los, nie potrzebują ciągłego wsparcia. Same mają tyle życiowej energii, że potrafią obdzielić nią rodzinę oraz bliskich znajomych. Marty są kobietami uczciwymi, na wskroś szczerymi, nie lubiącymi różnego rodzaju zawoalowanych sytuacji, a także osób które wprost nie potrafią wyrazić swoich uczuć, nie tylko miłosnych.

Zdrobnienia: Martusia, Marteczka, Martunia

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Martha, niem. Martha, hiszp. Marta

Święte: Św. Marta

Znane: Marta Żmuda – Trzebiatowska – aktorka, widzom znana głównie z polskich seriali i komedii romantycznych, zagrała główną rolę w filmie „Nie kłam kochanie” u boku Piotra Adamczyka, można ją zobaczyć w serialu „Chichot losu” , Marta Wiśniewska pseud. Mandaryna – piosenkarka, celebrytka, była wokalistka zespołu „Ich Troje”, a zarazem była żona Michała Wiśniewskiego, po rozstaniu z mężem kontynuowała karierę solową , Marta Domachowska – jedna z czołowych polskich tenisistek, zdobywczyni półfinału w turniejach wielkoszlemowych w klasyfikacji juniorów, jest praworęczna, znana z oburęcznego bekhendu,

Imieniny: 19 I, 22 i 23 II, 21 VI, 29 VII

Powiedzenia związane z imieniem: „Około dnia świętej Marty, ze żniwami już nie żarty”, „Święta Marta wodzi głód do czarta” ( 29.07 ).