Martyna

MARTYNA – imię jest odpowiednikiem męskiego Marcin. Etymologia jego również jest tożsama z mianem męskim. Imię pochodzi od nazwy rzymskiego boga wojny – Marsa, Marta znaczy więc ono tyle co „przynależąca do Marsa”. W Rzymie imię to funkcjonowało w postaci Martina.

W Polsce imię pojawiło się w drugiej połowie XIX w. Szczyt jego popularności przypadł na lata 90te ubiegłego stulecia. Obecnie imię jest nadal modne, w 2010 r. było obecne na liście 20 najchętniej nadawanych imion żeńskich.

Kobiety o tym imieniu są niezwykłymi indywidualistkami, odznaczają się wybitną charyzmą. Dzięki silnej osobowości są wprost skazane na sukcesy. Często chwytają się kilku projektów na raz, nie znoszą bowiem nudy i rutyny. W towarzystwie są prawdziwymi dżentelmenkami, nie popełniają gaf, kindersztuba jest im dobrze znana. W życiu osobistym są bardzo oddane rodzinie, głównym ich celem jest przekazanie dzieciom podstawowych wartości. Mamy, które zdecydują się na nadanie tego imienia mogą mieć problemy wychowawcze związane z humorzastym nastrojem swoich córek.

Zdrobnienia: Martynka, Martysia, Martynia

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Martina, niem. Martina, hiszp. Martina

Święte: Św. Martyna z Rzymu

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Znane: Martyna Wojciechowska wł. Marta Wojciechowska – dziennikarka, globtroterka, zdobył Koronę Ziemi, jest kierowcą rajdowym, obecnie związana ze stacją TVN, prowadzi program „Kobieta na krańcu świata”, Martyna Jakubowicz – piosenkarka głównie bluesowa, występowała okazjonalnie z grupą „Oddział zamknięty”, najbardziej znana z utworu „W domach z betonu nie ma wolnej miłości”, Martina Hingis – tenisistka pochodzenia czechosłowackiego, kilkakrotna zwyciężczyni turniejów, zakończyła karierę w 2007 r. na zawodach w Pekinie.

Imieniny: 30 I

Przysłowia związane z imieniem: „Na świętą Martynę przybyło dnia na godzinę”.

 

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 4535

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.