Michalina

MICHALINA – odpowiednik męskiego imienia Michał, które pochodzi z hebrajskiego, w Biblii występuje w oryginale jako mikhael, co w tłumaczeniu oznacza „któż jest jak Bóg”.

W Polsce imię pojawiło się dość późno, źródła podają rozbieżne informacje. Według niektórych Michalina pojawiła się w naszym kraju w XIX w., według innych dopiero w ubiegłym stuleciu. Popularność nadawania tego imienia przypadła dopiero na ostatnie dwudziestolecie XX w. Ciekawostką jest, iż w dawnej Polsce imię funkcjonowało prawdopodobnie w postaci zdrobniałej – Michałka.

Michaliny są kobietami nieśmiałymi, skrytymi w sobie. Otwierają się dopiero w towarzystwie dobrze znanych sobie osób i bliskiej rodziny. Dla przyjaciół Michaliny są jednak prawdziwym skarbem, pomimo bowiem tendencji do zamykania się w sobie wśród życzliwych – rozkwitają. Kobiety o tym imieniu są szczere, wierne, zawsze można na nie liczyć. W stosunkach damsko-męskich jeśli znajdą partnera, który będzie dla nich dostatecznie odpowiedni , a nawiasem mówiąc Michaliny są bardzo wybredne pod względem doboru drugiej połówki, będą oddane mu do końca życia, a złożona przysięga małżeńska nie straci na sile nawet z upływem wielu lat.

Zdrobnienia: Michalinka, Michasia, Miśka, Michaśka

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Michaela, Micheline, niem. Michaela, Micheline, hiszp. Miquela, Miquelina

Święte: Bł. Michalina z Pesaro

Znane: Michalina Wisłocka – lekarka, pierwsza znana seksuolog w Polsce, zasłynęła poradnikiem „Sztuka kochania” wydanym w latach 70tych, propagowała wiedzę o antykoncepcji, prowadziła badania dotyczące niepłodności, Michelle Pfeiffer – aktorka i modelka, została zauważona dzięki roli w filmie „Człowiek z blizną”, widzowie znają ją głównie z roli Kobiety Kota w filmie „Powrót Batmana”, sprawdziła się także w roli producentki filmowej, Michalina Robakiewicz – widzom znana głównie z serialu „Klan”, gdzie wciela się w rolę nastoletniej Kamili, jest córką aktorki Adrianny Biedrzyńskiej.

Imieniny: 19 VI, 29 IX