Milena

MILENA – imię pochodzi z języka słowiańskiego, według niektórych źródeł imię jest odpowiednikiem męskiego – Milan, inne zaś wskazują iż powstało jako spieszczenie imion Miłosław lub Miłobor. Jakkolwiek należy jednak mieć na uwadze, iż źródłosłowem imienia jest przymiotnik miły.

Imię rozpowszechniło się wśród narodów słowiańskich, najbardziej popularne było w Czechach, na Słowacji oraz w krajach bałkańskich. Według polskich dokumentów źródłowych imię funkcjonowało już na przełomie IX i X w. Imię stało się bardzo modne w ostatnich latach ubiegłego stulecia. Obecnie jest również bardzo chętnie nadawane.

Mileny są kobietami wytrwałymi, z konsekwencją dążą do zrealizowania swoich planów. Nie tolerują pół-środków, jeśli podejmą się jakiegoś przedsięwzięcia jest ono zrealizowane w 100 procentach, według uprzednio przygotowanego planu i we skazanym w nim terminie. Mileny pomimo tego, że posiadają w pełnie kobiecą aparycję, nie lubią być postrzegane jako partnerki potrzebujące męskiego ramienia. Mając okazję, lubią wypowiadać się na forum w kwestiach poparcia dla równouprawnienia kobiet, parytetu bądź poszanowania praw płci pięknej. W życiu osobistym są oddanymi żonami i czułymi mamami.

Zdrobnienia: Milenka, Mila, Milusia,

Odpowiedniki obcojęzyczne: – czes. Milana, słow. Milana, Milena

Znane: Milena Radecka – siatkarka rozgrywająca w polskiej reprezentacji, brała udział w meczach Mistrzostw Europy 2009 r. oraz Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, wzięła udział w sesji dla czasopisma „Playboy”, Milla Jovovich ( wł Milica ) – aktorka, modelka, projektantka mody, zdobyła niezwykłą popularności dzięki roli pięknej istoty w filmie „ Piąty element” u boku Bruce’a Willisa, ma za sobą również epizod muzyczny m.in. jako kompozytorka muzyki do filmów, Milena Rostkowska – prezenterka pogody w telewizji Polsat, była finalistka konkursu Miss Polski, zdobyła tytuł Internetowej Miss.

Imieniny: 24 I, 24 V, 18 VI