Nadia

NADIA – imię wyodrębniło się jako skrót imienia Nadzieja, obecnie jest samodzielnie nadawane i jako takie rejestrowane. W literaturze przedmiotu można odnaleźć informację, iż imię pochodzi z grecko – łacińskiego lub słowiańskiego. Mówiąc o grecko – łacińskim pochodzeniu należy mieć na myśli legendę o św. Zofii, która miała trzy córki – Wiarę, Miłość i Nadzieje, podobnie jak trzy cnoty teologiczne. W oryginale łacińskim Nadzieja to Spes, jednak polski odpowiednik pochodzi z języka rosyjskiego, gdzie występował jako Nadieżda, stad możliwe wzmianki o słowiańskim pochodzeniu imienia Nadia.

W Polsce imię występowało głównie na kresach wschodnich, jednak częściej w formie Nadzieja, postać Nadia była bardziej popularna na zachodzie. Imię od początku XXI w. staje się coraz bardziej modne. Według danych MSWiA w 2009 r. imię uplasowało się w pierwszej 30tce imion najchętniej nadawanych.

Nadie lubią znajdować się w centrum uwagi. Wrodzona charyzma i talent managerski świetnie współgrają z ich osobowością. Jednak pomimo przywódczych zapędów, nie można powiedzieć o Nadiach, że są zadufane i zapatrzone w siebie. Ich tendencja do wygłaszania sądów wynika z ich szerokich horyzontów i ogólno pojętej wiedzy, a nie z zarozumialstwa. Doceniają innych a zwłaszcza swój zespół w pracy, świetnie potrafią dobrać sobie podwładnych i wydobyć z nich to co najlepsze. Same są zorganizowane i ułożone, zawsze doceniają dobroć innych i odwdzięczają się tym samym. Nie znoszą krętaczy i karierowiczów. Na pozór zasadnicze, jednak wewnątrz odznaczają się wielką wrażliwością.

Zdrobnienia: Nadusia, Nadunia, Nadijka, Nadinka

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Hope, Nadane, ros. Nadieżda,

Święte: można przyjąć, iż patronką jest Św. Nadzieja

Znane: Nadia Ali – piosenkarka urodzona w Libii, popularność zdobyła razem z zespołem IIO, z którym wydała płytę, w 2005 r. rozpoczęła karierę solową, która również zaowocowała wydaniem krążka, w Polsce znana z utwóru „Pressure”, Nadia Pietrowa ( wł. Nadieżda ) – jedna z czołowych rosyjskich tenisistek, świetna w grze pojedynczej jak i deblu, w rankingu WTA osiągnęła 3 pozycję, Nadia córka Izy Kuny – ostatnio wprowadzona na salony 15-letnia córka znanej aktorki, ze względu na nietuzinkową urodę tabloidy już wróżą jej karierę w modelingu.

Imieniny: 15 V, 1 VIII, 30 IX