Natalia

NATALIA – imię pochodzi z łaciny, w której funkcjonował męski jego odpowiednik – Natalis. Imię Natalis wywodzi się o słowa o tym samym brzmieniu, które oznacza „dzień urodzin”. Imię kształtowało się głównie w kulturze chrześcijan, stąd pierwotnie nadawano je dzieciom urodzonym w dzień Bożego Narodzenia. Obecnie można spotkać teorię, iż znaczenie imienia nie tylko należy wiązać z dniem narodzin Chrystusa, ale z dniem śmierci, który jest niejako pierwszym dniem zbawienia, a więc otwiera nowe, lepsze życie, a tym samym jest dniem narodzin.

W Polsce imię pojawiło się w XIV w. pod postacią Natalija, można też odnaleźć słowiańską formę tego imienia – Nawojka. Imię stało się popularne w XIX w. i jest modne do dziś. W 2010 r. uplasowało się na 9 pozycji wśród najchętniej nadawanych.

Natalie są pewne siebie, znają swoją wartość. Często posiadają przeświadczenie, iż są stworzone do osiągnięcia niezwykłych wręcz sukcesów. Rozsiewają wokół siebie aurę życzliwości i dobroci, od osób im towarzyszących zarówno w stosunkach zawodowych, jak i w życiu osobistym wymagają tego samego. Brzydzą się wyrachowaniem, cwaniactwem i chamstwem. Uwielbiają angażować się we wszelkie akcje humanitarne, niosą pomoc ubogim nie tylko od święta, ale starają się umilić im życie również na co dzień. W życiu towarzyskim muszą być w centrum uwagi, są nieszczęśliwe gdy ominie ich jakieś rozrywkowe wydarzenie. W życiu rodzinnym są oddanymi żonami i matkami, ale nie dadzą zaszyć się w domowych pieleszach. Miewają chwile słabości, które odchorowują kilkudniową depresją, aby na powrót wrócić do aktywnego trybu życia.

Zdrobnienia: Natalka, Natala, Nataluś, Natka,

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Natalie, Noelle, Natalia, Nathalie , niem. Natalia, Natalie, hiszp. Natalia

Święte: Św. Natalia z Nikomedii

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Znane: Natalia Kukulska – piosenkarka, córka znanej artystki Anny Jantar, zaczynała karierę w wieku szkolnym śpiewając piosenki dla dzieci m.in. „Puszek, Okruszek”, po wejściu w dorosłość kontynuowała karierę muzyczną, Natalie Portman – aktorka, zadebiutowała w filmie „Leon zawodowiec”, czym zdobyła niezwykła popularność, ostatnio za kreację w filmie „Czarny Łabędź” otrzymała Oscara, Natalia Partyka – tenisistka stołowa, mistrzyni paraolimpijska, pomimo niepełnosprawności bierze udział w zawodach również dla pełnosprawnych sportowców.

Imieniny: 27 VII, 26 VIII, 1 XII

 
Przysłowia związane z imieniem: „Gdy Natalia koszyk jabłek niesie zaczyna się jesień”

 

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 6601

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.