Nikola

NIKOLA – imię jest odpowiednikiem męskiego Mikołaj. Męska forma Mikołaj pochodzi z greki, gdzie powstała z dwóch członów nike i Laos. W połączeniu imię należy tłumaczyć jako „zwycięzca ludu” lub „zwycięski wśród ludu”, podobne znaczenie etymologiczne należy przypisać Nikoli – „zwyciężczyni wśród ludu”.

W Polsce imię znane jest od niedawna, jako bardzo popularne na zachodzie przywędrowało również do naszej kultury. Obecnie jest to jedno z najchętniej nadawanych imion – w 2010 r. na 11 pozycji wśród najpopularniejszych imion żeńskich

Ciekawostką jest, iż obecnie wielu rodziców usiłuje rejestrować imię w postaci „Nicole”, co spotkało się z negatywną opinią Rady Języka Polskiego. Opinia Rady opiera się na pisowni imienia, którego ostatnią literą jest „e”, przez co nie można jednoznacznie określić czy imię należy do dziewczynki czy chłopca. Według ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego kierownik USC odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka. Mając powyższe uregulowanie na względzie Drodzy Rodzice proszę pamiętajcie o wskazaniu w oświadczeniu pisowni Nikola.

Nikole są kobietami o niezwykle rozwiniętej intuicji, świetnie wczuwają się w każdy klimat. Są bystre, błyskotliwe, potrafią odszczekać się ciętą ripostą. Kobiety noszące to imię z łatwością intrygują i onieśmielają mężczyzn. W towarzystwie kobiet dobrze czują się, gdy mogą brylować w tematach modowo-wizażowych. Lubią być doceniane i naśladowane zwłaszcza przez najbliższe otoczenie.

Zdrobnienia: Nikosia, Nikolka, Nika

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Nicola, Nicoline, hiszp. Nicole

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Święte: Św. Nikola, przeorysza

Znane: Nicole Kidman – aktorka i piosenkarka, popularność przyniosła jej rola w filmie „Szybki jak błyskawica”, szczyt jej sławy przypadł na początek XXI w. kiedy za rolę w „Moulin Rouge” otrzymała nominację do Oscara, a w 2002 r. zdobyła go za kreację w filmie „Godziny”, Nicole Scherzinger – piosenkarka, była wokalistka w zespole „The Pussycat Dolls”, obecnie robi karierę solową, jej utwory wielokrotnie były wykorzystywane w filmach, współpracuje m.in. z Timbalandem.

Imieniny: 1 i 14 II, 21 III, 9 V, 10 IX, 6 XII

 

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 4564

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.