Nina

NINA – pochodzenie tego imienia nie jest jednoznaczne. Według niektórych źródeł imię to wyodrębniło się jako samodzielne ze zdrobnienia funkcjonujących imion żeńskich takich jak Antonina lub Janina. Inne źródła wskazują, iż imię może pochodzić od nazwy założyciela Niniwy, starożytnego miasta w Mezopotamii – Ninosa.

W Polsce imię znane było już w XIV w. Od nastania nowego tysiąclecia jest coraz chętniej nadawane, a w 2009 r. uplasowało się wśród 50 najpopularniejszych imion żeńskich.

Niny uchodzą za kobiety intrygujące, czasami można powiedzieć nawet mistyczne. Niezwykła aura jaką wokół siebie rozsiewają ma magnetycznych wpływ na mężczyzn, ich zagadkowa osobowość może być inspiracją dla artystów, psychologów a także twórców sztuk pięknych. Bogate wnętrze to jedna z najbardziej charakterystycznych cech kobiet o tym imieniu. Nietuzinkowa osobowość sprawa, że Niny się kocha lub nienawidzi, osoby które nie potrafią zaakceptować ich inności, a usilnie próbują je zmienić nie mogą liczyć na ich sympatię. W miłości są bardzo wrażliwe, potrzebują akceptacji i silnego partnera, niepowodzenia ciężko przeżywają , porażki potrafią je zdemotywować na bardzo długo.

Zdrobnienia: Ninka, Nisia

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Nina, franc. Nina

Święte: Św. Nino

Znane: Nina Terentiew – dziennikarka, prezenterka, większość życia zawodowego związana z programem 2 TVP, obecnie współpracuje z telewizją Polsat, widzom znana głównie z jednego z pierwszych talk – show „Bezludna Wyspa”, lubiana za tzw. ”charakterystyczne R”, Nina Ricci wł Maria Adelaide Nieli – projektantka, założycielka domu mody Nina Ricci, słynęła z eleganckich kobiecych ubrań, wprowadziła je na rynek wschodni, obecnie bardzo znane są perfumy tej marki, które wylansował współzałożyciel domu mody – jej syn, Nina Dobrev – świetnie znana widzom młodego pokolenia bułgarska aktorka, popularność przyniosła jej rola w serii „Pamiętniki wampirów”, bardzo lubianej przez obecne pokolenie nastolatków.

Imieniny: 15 XII