Olga

OLGA – imię pochodzenia skandynawskiego, wywodzi się od słowa heill, które oznaczało „szczęśliwy”. Pierwotnie imię miało postać Helga, jednak wędrując do Polski przez ziemie rosyjskie wraz z Wikingami przyjęło postać Olga.

W Polsce imię pojawiło się w XIII w. również w formach nieco odmienionych np. Alga lub Holga. Imię chętniej nadawano od XIX w., również pod koniec ubiegłego stulecia było dość modne.

Olgi obdarzone są bardzo silną osobowością. W życiu nie łatwo dają za wygraną, nawet jeśli ma być ona okupiona ogromnymi trudami. Nie zrażają się nawet nadmierną biurokracją w załatwianiu spraw urzędowych, w czasach PRL potrafiły „wystać” w kolejce kilka nocek, aby tylko dostać upragniony towar. Nie mają czasu na marzenia i bzdurne, dziewczęce romanse, są zasadnicze i zawsze kalkulują czy podjęta przez nie decyzja się opłaci. W miłości są raczej mało namiętne, a uczucie traktują jak podstawę bezpieczeństwa i bytu dla rodziny, którą zakładają.

Zdrobnienia: Olgusia, Olgunia

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Olga, Helga, niem. Helga, Helge, Olga, hiszp. Olga

Święte: Św. Olga

Znane: Olga Bończyk – aktorka i piosenkarka, polskim widzom znana głównie z roli w serialu „Na dobre i na złe”, ostatnio wydała płytę z utworami śpiewanymi niegdyś przez Kalinę Jędrusik, znana z desek teatru głównie występuje w Romie i Rampie, Olga Jackowska znana jako KORA – piosenkarka, wokalistka legendarnej grupy Maanam najpopularniejszego polskiego, rockowego zespołu lat 80tych, po jego rozpadzie kontynuowała karierę solową, ostatnio wydała nowa płytę „Ping Pong”, Olga Tokarczuk – pisarka, laureatka nagrody Nike, początkowo pisała opowiadania dla periodyków, najbardziej znane publikacje autorki to „Prawiek i inne czasy”, „Szafa”, „Dom dzienny, dom nocny”.

Imieniny: 11 VII