Oliwia

OLIWIA – imię pochodzenia łacińskiego, oznacza gałązkę drzewa oliwnego. Istnieją inne teorie na pochodzenie tego imienia m.in. jedna z nich wskazuje, iż imię może stanowić odpowiednik męskiego Oliwiusz lub z normandzkiego odpowiednik imienia Oliwier. Można odnaleźć również informację, iż imię wykreował Szekspir na potrzeby komedii „Wieczór Trzech Króli albo Co zechcecie”.

W Polsce imię nadaję się dopiero od XX w., moda na jego nadawanie nastała jednak dopiero w ostatniej dekadzie. W 2010 r. uplasowało się ono na 7 pozycji wśród najchętniej nadawanych imion żeńskich.

Oliwie są kobietami o bardzo spokojnej, stonowanej aparycji. Cenią sobie podstawowe wartości etyczne, ze sprawiedliwością na czele ( jak w popularnym przysłowiu „Oliwa sprawiedliwa, zawsze na wierzch wypływa” ). Są rzetelnymi i odpowiedzialnymi pracownikami, w pełni angażują się w powierzone im zadania. Dziwi jedynie brak konsekwencji u kobiet noszących to imię. Potrafią nagle zrezygnować z przedsięwzięcia, w które włożyły niezwykłe pokłady energii, aby nagle zainteresować się inną nowinką, lub co gorsze zaszyć się w domowe pielesze. Oliwie są bardzo towarzyskie, z chęcią uczestniczą we wszelkich imprezach okolicznościowych. Posiadają zdolności artystyczne, szczególnie gdy zaangażują się w prace polegające na tworzeniu.

Zdrobnienia: Oliwka, Oliweczka, Oli, Oliwcia, Liwka

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Olive, niem. Olivia, hiszp. Olive

Święte: Św. Oliwa z Palermo, Św. Oliwa z Brescii

Znane: Olivia Wilde – aktorka filmowa i telewizyjna, zagrała m.in. w filmach: „Życie na fali”, „Tron: Dziedzictwo”, polskim widzom znana głównie jako „Trzynaście” z serialu „Dr. House” , Olivia Newton – John – piosenkarka i aktorka, popularność przyniosła jej rola Sandy w kultowym filmie „Grease”, w którym wykonała m.in. przebój „Summer Nights”.

Imieniny: 5 III, 3 VI, 10 VI.

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 6863

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.