Patrycja

PATRYCJA – imię pochodzenia łacińskiego, jest odpowiednikiem męskiego imienia Patryk. Patricius oznaczało „człowiek rodu, którego ojciec zasiadał w senacie”, wskazuje się również, iż słowo można tłumaczyć jako „szlachetny”, Patrycja więc może oznaczać „kobieta szlachetna”.

W Polsce imię pojawiło się dopiero w ubiegłym stuleciu, do lat 70tych było dość rzadko nadawane, dopiero w ostatniej dekadzie XX w. stało się niezwykle popularne i modne jest do dziś.

Kobiety o tym imieniu uwielbiają być w centrum uwagi. Dobrze czują się w gwarnym towarzystwie, jednak tylko wtedy gdy wiodą w nim prym. Patrycje są życiowymi farciarami i pomimo tendencji do wpadania w tarapaty zwykle osiągają satysfakcjonujący finał w powziętych przedsięwzięciach. Są bardzo uparte, nawet gdy nie mają racji potrafią zaciekle bronić swojego stanowiska. Pomimo tego, że zwykle otaczają je tabuny znajomych Patrycje uznają jako przyjaciół tylko nielicznych, którzy lata pracowali na zbudowanie ich zaufania. Świetnie sprawdzają się w roli żon i matek, broniąc ogniska domowego potrafią znaleźć w sobie niezwykłe pokłady energii.

Zdrobnienia: Patrysia, Pati,

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Patricia, niem. Patricia, Pitrizia, hiszp. Patricia

Święte: Św. Patrycja

Znane: Patrycja Markowska – piosenkarka, zadebiutowała w 2001 albumem „Będę silna”, największe jej przeboje to „Świat się pomylił”, „Gdy zgasną światła”, jest córką Grzegorza Markowskiego – wokalisty kultowej grupy „Perfect”, Patrycja Kazadi – celebrytka, aktorka, prezenterka, ostatnio piosenkarka, widzom znana głównie jako osobowość telewizji TVN, Patrycja Kosiarkiewicz – piosenkarka, autorka tekstów, karierę rozpoczęła w latach 90tych, współpracowała z Iwoną Węgrowską, Alicją Janosz oraz okazjonalnie z zespołem „Feel”

Imieniny: 13 III, 28 VIII