Weronika

WERONIKA – imię pochodzenia greckiego, posiada dwuczłonową budowę. Pochodzi od słów phero, które oznacza „niosę” oraz nike czyli „zwycięstwo”. Razem imię należy tłumaczyć jako „przynosząca zwycięstwo” – w oryginale pherenike. W literaturze można spotkać również inne znaczenie dla imienia Weronika, według którego pochodzi ono od wyrażenia iere eikon co oznacza „święte oblicze”. Drugie stanowisko posiada związek z historią Jezusa, któremu Św. Weronika w czasie Męki Pańskiej otarła twarz swoją chustą, na której odbił się wizerunek cierpiącego Chrystusa.

W Polsce imię znane było już w XIII w. Odnotowano obecność imienia również w innych postaciach m.in. Weronka lub Werunka. Imię było bardzo popularne w ostatnim dwudziestoleciu ubiegłego wieku, obecnie jest również bardzo często nadawane.

Weroniki są kobietami bardzo zdyscyplinowanymi, w życiu prywatnym i w pracy postępują według powszechnie przyjętych reguł. Zachowanie na granicy prawa jest im obce, rzadko dostają mandaty, a jeśli już taka sytuacja ma miejsce, jest to dla nich bardzo wstydliwa sprawa. Nie znoszą krytyki, działa na nie niezwykle demotywująco. Kobiety noszące to imię potrafią czerpać z życia to co najlepsze, doceniają dobroć innych i same rozsiewają wokół siebie pozytywne wibracje. Cenią sobie udane, pełne harmonii życie rodzinne, dobrze opiekują się domem, co z pewnością ułatwia im niezwykle rozwinięty zmysł estetyki.

Zdrobnienia: Weronisia, Wera, Weronicznka, Werusia, Werka, Weronka

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Veronica, niem. Veronika, hiszp. Veronica

Święte: Św. Weronika, , Św. Weronika Negroni

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Znane: Weronika Marczuk – celebrytka, aktorka, prawnik, pochodzi z Kijowa, była żona aktora – Cezarego Pazury, oskarżona o łapówkarstwo a następnie oczyszczona z zarzutów, długo związana ze stacją TVN, Weronika Rosati – celebrytka, aktorka filmowa i telewizyjna, córka znanego polityka Dariusza Rosati i projektantki Teresy Rosati, widzom znana z ról w filmach „PitBull”, „Wojna żeńsko – męska” oraz polskich seriali, Weronika Korthals – piosenkarka, propagatorka języka kaszubskiego i kultury kaszubskiej, karierę zaczęła występem w programie „Szansa na sukces”, była wokalistka, zespołu „Ha-dwa-O”, ostatnio nagrała solową płytę popową z elementami muzyki kaszubskiej.

Imieniny: 13 I, 4 i 14 II, 17 V, 9 VII

 

 
Przysłowia związane z imieniem: „Przyjdzie święta Weronika, zniesie jaję kaczka dzika”, „Weronika chustę zrzuci, wiosna od nas się odwróci”.

 

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 3601

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.