Wiktoria

WIKTORIA – imię jest odpowiednikiem męskiego Wiktor, które to zaś pochodzi od starorzymskiego słowa victor oznaczającego „zwycięzca”. Victor w łacinie funkcjonowało jako przydomek. Wiktoria to najprościej mówiąc „zwyciężczyni”. Victoria to również bogini zwycięstwa w rzymskiej mitologii.

W Polsce imię pojawiło się w XIII w. jednak występowało w nieco innej pisowni: Wiktoryja a czasem nawet Wiktorzyja. Stało się bardzo popularne w XIX w. za panowania królowej Wiktorii, jednej z najpopularniejszych brytyjskich monarchów. W XX w. imię było rzadziej nadawane, obecnie przeżywa renesans.

Wiktorie są kobietami ułożonymi, praworządnymi i niezwykle odpowiedzialnymi. Lubią angażować się w karkołomne przedsięwzięcia, są konsekwentne i zdyscyplinowane. Rzadko ponoszą porażki, a jeśli tak się dzieje, to zwykle działają na nie mobilizująco. Wiktorie są osobami bardzo pożądanymi w towarzystwie, potrafią tworzyć przyjemną, spokojną aurę wokół siebie. Na zewnątrz rzadko ujawniają emocje, szczególnie te negatywne, jednak w głębi siebie są bardzo wrażliwe.

Zdrobnienia: Wiki, Wikusia, Wiktorynka, Wika, Wikta,

Odpowiedniki obcojęzyczne: – ang. Victoria, niem. Victoria, hiszp. Victoria

Święte: Św. Wiktoria z Sabiny,

Znane: Victoria Beckham – piosenkarka, jedna ze Spicetek, celebrytka, żona Davida Beckhama, była modelka i projektantka, obecnie oddana rodzinie, matka 4 dzieci – 3 synów i córeczki, Wiktoryja Azaranka – tenisistka, pochodzi z Białorusi, mistrzyni w turnieju Wielkiego Szlema oraz wicemistrzyni Australian Open 2008 i 2011 r., Wiktoria Gąsiewska – aktorka dziecięca, znana z polskich filmów m.in. „Jasminum”, „Lejdis” oraz ról dubbingowych m.in. „Toy Story 3”.

Imieniny: 20 V, 21 VIII, 26 IX, 23 XII

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 7499

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.