Zofia

ZOFIA – imię pochodzi od greckiego słowa sofia, które oznacza „mądrość”. Z greki imię przeszło do łaciny, a stamtąd rozpowszechniło się na języki stosowane przez społeczeństwa reszty Europy.

W Polsce imię pojawiło się w XII w., początkowo w formie Zofija, prawdopodobnie zapożyczyliśmy je od naszych zachodnich sąsiadów. Imię było bardzo popularne w XIX w. i w pierwszej połowie ubiegłego stulecia. Modę na to imię prawdopodobnie przyniósł utwór Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”, którego jedną z głównych bohaterek była urocza Zosia. W drugiej połowie ubiegłego wieku imię znacznie rzadziej nadawano. Podobnie jak wszelkie imiona należące do naszych babć, obecnie Zofia stała się na powrót modna. W 2010 r. imię uplasowało się w pierwszej dziesiątce wśród najchętniej nadawanych imion żeńskich.

Zofie są wspaniałymi kobietami. Nie lubią być w życiu kierowane, biorą sprawy w swoje ręce i wychodzi im to na dobre. Mają świetny zmysł organizatorski i wiedzą jaką drogę obrać, aby poprowadziła ona prosto do sukcesu. Rozsiewają wokół siebie pozytywną aurę, same są na co dzień pełne energii i radości. Zosie są orędowniczkami podstawowych zasad etyki, nie znoszą obłudy i zdrady. W stosunkach z mężczyznami wykazują się dość wyraźną słabością, są kochliwe, bardzo szybko angażują się w nowe związki i tego samego oczekują od swoich wybranków.

Zdrobnienia: Zosia, Zośka, Zosieńka, Sonia

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Sophie, Sophia; niem. Sophia, Sophie, Sofie, hiszp. Sofia

Święte: Św. Zofia

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Znane: Sophia Loren wł Sofia Scicolone – hollywoodzka aktorka pochodzenia włoskiego, obecnie już kultowa artystka, zdobyła popularność dzięki roli w filmie „Matka i córka”, za którą otrzymała Oscara, jest posiadaczką tej nagrody również za całokształt swojej twórczości, Zofia Merle – aktorka filmowa i teatralna, polskim widzom znana głównie z seriali „Na dobre i na złe”, „Klan”, media w 2009 r. przekazały, iż przebyła poważną chorobę, pomimo komplikacji nie zrezygnowała z pracy zawodowej, Sophie Ellis – Bextor – brytyjska piosenkarka, jej twórczość umiejscowiona jest na pograniczu popu, disco z wykorzystaniem brzmienia lat 80tych, popularność zdobyła utworem „Murder on the Dancefloor”.

Imieniny: 15 V, 30 IX

Powiedzenia związane z imieniem: „Każda Zosia dobra gosposia”, „Św. Zofija kłosy rozwija” ( 15 V )

 

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 4981

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.