Zuzanna

ZUZANNA – imię pochodzenia hebrajskiego, wywodzi się od słowa sushan, które oznacza „lilia”. Imię rozpowszechniło się w kulturze łacińskiej, z której następnie przeszło do pozostałych języków. Obecnie można odnaleźć informację, iż prawdopodobnie imię to należy do jednych z najstarszych.

W Polsce imię odnotowano w XIII w. Często funkcjonowało ono jednak w odmiennych postaciach np. Żużanna lub Zuszka. Nie było zbytnio popularne, aż do lat 80tych zeszłego stulecia. Możliwe, że moda na nie nastała za sprawą piosenki popularnego, dziecięcego zespołu Fasolki „Zuzia lalka nie duża”. Obecnie jest ono jednym z najchętniej nadawanych żeńskich imion.

Zuzanny są bardzo przebojowe, na wszelkich polach działalności dają się poznać jako kobiety sukcesu. Potrafią spektakularnie wygrywać, a ich charyzma sprawia, iż są obiektem westchnień ze strony płci przeciwnej. Nie lubią kompromisów, ani zawierania różnego rodzaju ugód, dobrze się czują, gdy „ich pozostaje na wierzchu”. W stosunkach społecznych czasami dają się poznać jako anarchistki. Na co dzień obarczone są swoistym ADHD, chwytają się różnorodnych przedsięwzięć, boją się gnuśności i braku zainteresowania ich osobą. W miłości są wrażliwe, oddają się całym sercem i ciałem, lubią obnosić się ze swoimi uczuciami na zewnątrz, co niekiedy może mieć fatalne skutki w przypadku nieszczęśliwych miłości.

Zdrobnienia: Zuzia, Zuzka, Zuzanka, Zuzula, Zuza

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Susan, Susannah, Susanne; niem. Susanna, Susanne, hiszp. Susana

Święte: Św. Zuzanna

Znane: Susan Sarandon – aktorka, popularność zdobyła dzięki roli w filmie „Atlantic City”, prawdziwy szczyt jej popularności przypadł na lata 90te, kiedy otrzymała nominację do Oscara za rolę w „Thelma i Louise”, Zuzanna Efimienko – siatkarka, reprezentantka Polski, zdobyła złoto w Mistrzostwa Polski Juniorek w 2007 r., Suzanne Vega – piosenkarka, kilkanaście razy koncertowała w Polsce, znana głównie z przeboju „Luca”, tworzy muzykę pop z elementami folku.

Imieniny: 24 V, 11 VIII, 20 IX
Powiedzenia związane z imieniem: „Gdy pada w dniu Św. Anny, pada aż do Zuzanny”, „Deszcz na Nawiedzenie Panny potrwa pewno do Zuzanny” (06.07).

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 9721

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.