LifestylePraca

Jak ubrać się na rozmowę rekrutacyjną?

Jak ubrać się na rozmowę rekrutacyjną?

Rozmowa o pracę dla wielu osób jest bardzo stresująca. Nie do końca wiemy, jakie pytania będą zadawane, ilu jest kandydatów i czy dobrze wypadniemy. Do rozmowy kwalifikacyjnej należy się dobrze przygotować. Ważny jest także odpowiedni strój. Jak ubrać się na rozmowę rekrutacyjną?

Strój na rozmowę kwalifikacyjną

Bez względu na to, o jakie stanowisko się ubiegamy, na rozmowę rekrutacyjną należy ubrać się formalnie. Przede wszystkim ważne jest to, aby wyglądać schludnie. Ubiór musi być czysty, porządnie wyprasowany i w stonowanych kolorach. Podczas rozmowy nie musimy wyglądać modnie ani szałowo, co nie oznacza, że musimy ubrać strój, który całkowicie do nas nie pasuje. Musimy pokazać przyszłemu pracodawcy podczas rozmowy, że zależy nam na tym stanowisku. W czasie rozmowy oceniane są nie tylko odpowiedzi, ale także gesty i oczywiście ubiór, który świadczy o człowieku.

Jakich ubrań unikać podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Wiele osób nie wie, jak ubrać się na rozmowę rekrutacyjną. Na pewno są ubrania, których należy unikać. W przypadku pań są to mini spódniczki oraz bluzki z dużym dekoltem. Oczywiście można włożyć krótką sukienkę z dekoltem, ale nie może być ona seksowna i wyzywająca. Najlepiej ubrać strój w kolorze czarno-białym lub w odcieniach szarości. Można także założyć kolorowe ubrania, ale nie mogą to być krzykliwe barwy. Pastele są jak najbardziej odpowiednie. W przypadku panów najlepiej sprawdzą się eleganckie spodnie i koszula. Można do tego założyć marynarkę, dzięki której strój będzie bardziej formalny. Panowie powinni unikać sportowego obuwia, które w ostatnich sezonach jest modne w połączeniu z eleganckim ubiorem. Jednak podczas rozmowy taki ubiór nie będzie odpowiedni.

Strój formalny w pracy

W wielu zakładach pracy wymagany jest strój formalny. Udając się na rozmowę kwalifikacyjną, warto zapoznać się z warunkami pracy i dostosować strój do wymogów szefa. Strój formalny w pracy może przybierać różne formy. Jest wiele firm, w których obowiązuje strój w barwach logo firmy. Takie ubranie jest wyznacznikiem danej marki, dzięki czemu klienci od razu wiedzą, do kogo przychodzą. Najczęściej takie praktyki są stosowane w salonach telefonii komórkowej oraz w bankach. Strój formalny obowiązuje przeważnie we wszystkich urzędach państwowych. Strój taki nie musi oznaczać, że wszyscy dostają od pracodawcy dwa zestawy ubrań i muszą tylko je nosić. Pracodawca może dać wytyczne dotyczące kolorów, które mogą być noszone oraz może zawrzeć w regulaminie, że panie noszą spódnice, a panowie koszule z długim rękawem.

Udostępnij