LifestylePraca

Praca z domu – błogosławieństwo czy przekleństwo?

Praca z domu – błogosławieństwo czy przekleństwo?

Pracowanie w formie zdalnej dało wielu osobom nowe szanse rozwoju i pozwoliło wykonywać obowiązki zawodowe na swoich zasadach. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Praca zdalna – znak czasów i nowe możliwości

Nieustanny rozwój technologiczny oraz obecna sytuacja na świecie tworzy nowe możliwości. Jedną z bardziej zauważalnych różnic między tym, co było kilka lat temu, a tym, jak wygląda teraźniejszość, jest sposób wykonywania swoich zawodowych obowiązków. Praca zdalna na dobre zagościła w rzeczywistości wielu osób i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Zarabianie bez konieczności dojeżdżania do biura lub innego miejsca jest oszczędnością czasu, a także sporą wygodą. Praca z domu daje możliwość wdrożenia elastycznego grafiku i działania według własnych zasad – a to z pewnością jest ogromnym plusem dla osób, które potrafią i lubią same organizować sobie zadania pracownicze. Co więcej, zdalna praca to także możliwość wyjeżdżania w wybrane miejsca bez konieczności brania urlopu. W podróży wystarczy mieć przy sobie laptop.

Praca z domu – jakie są jej wady?

Choć wiele osób ceni sobie możliwość pracowania z mieszkania, trzeba zaznaczyć, że wykonywanie obowiązków w formie zdalnej, nie jest pozbawione minusów. Przede wszystkim, należy wymienić tutaj brak kontaktu z innymi ludźmi. Niektórzy uważają to za zaletę, jednak warto zaznaczyć, że znajomi z pracy są ważną częścią wywiązywania się z zawodowych czynności. To dzięki pojawianiu się w danym miejscu codziennie, nawiązywaniu współprac lub nawet spędzaniu razem przerwy przy kawie można poznać wiele ciekawych osób – nierzadko tworząc przyjaźnie na lata. Ekstrawertycy mogą więc odczuwać pustkę, decydując się na zdalną pracę, bowiem to właśnie obecność innych ludzi nakręca ich do działania. Przenoszenie pracy do domu wiąże się także z ryzykiem pogorszenia relacji rodzinnych lub partnerskich. W takiej sytuacji często trudno jest postawić wyraźną granicę między pracą a życiem prywatnym. To może rodzić frustrację i potęgować przemęczenie organizmu.

Jak zarabiać z domu? Jakie zawody są najbardziej odpowiednie do pracy zdalnej?

Wśród najbardziej popularnych zawodów, które można wykonywać zdalnie, zalicza się m.in. dziennikarza, copywritera, grafika, projektanta wnętrz, specjalistę ds. social mediów i wiele innych stanowisk, które skupiają się na szeroko pojętej pracy w sieci. Warto jednak pamiętać, że z coraz większą ilością obowiązków zawodowych można się przenieść przed ekran komputera. Dość powszechną opcją jest także tryb hybrydowy, który łączy w sobie pracę z domu oraz pracę w siedzibie firmy.

Udostępnij