HobbyLifestyle

Jak znaleźć hobby odpowiednie dla Ciebie?

Jak znaleźć hobby odpowiednie dla Ciebie?

„Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni.”
– Cecelia Ahern

Dzisiejszy świat goni do przodu z niemalże ponaddźwiękową prędkością. Coraz mniej czasu na wszystko! Ledwo wyrabiamy się ze swoimi obowiązkami zawodowymi, a gdzie tutaj znaleźć czas na dom i rodzinę? Co gorsza, w swoim dążeniu do zrównoważonego życia zaniedbujemy coraz częściej nasze własne, osobiste przyjemności. W poniższym tekście kilka dowodów na to, że posiadanie hobby może znacznie wpłynąć na naszą kondycję psychiczną i poprawić jakość życia. Zacznijmy jednak od początku, odpowiadając na pytanie – czym jest hobby?

Hobby – czym jest i dlaczego warto?

Jako dzieci jesteśmy niemalże zawodowymi ekspertami w dziedzinie znajdowania hobby. Uprawiamy sport, bierzemy lekcje tańca i muzyki, zbieramy figurki i spędzamy dni ucząc się wszystkiego, od języków obcych po rzeźbienie w drewnie. Ale gdzieś na ścieżce do dorosłości przestajemy próbować nowych rzeczy i spędzamy mniej czasu na naszych zainteresowaniach, niezwiązanych z karierą zawodową.

Hobby to pasja! Tak jak w przytoczonym na samym wstępie cytacie, to sposób na pełne i wypełnione po brzegi życie. Nie musi to być bynajmniej tylko czynność wykonywana dla relaksu, w czasie wolnym od obowiązków, ponieważ może łączyć się z dalszym zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie i doskonaleniem swoich umiejętności. Ba! Dlaczego by nie pokusić się o zręczne połączenie naszego hobby z… zarobkiem? Cechą nadrzędną jednak zawsze powinna być owa przyjemność płynąca z uprawiania hobby.

Czy warto? Oczywiście, że warto! Jeżeli kochasz to co robisz, życie nabiera nowego sensu. Sam moment uzmysłowienia sobie, że „o! to jest to co pragnę robić w swoim życiu”, jest niezapomnianą chwilą i sprawia, iż serce przyspiesza, a na duszy robi się jakby lżej. Szukaj swojego hobby, swojej pasji, swojego miejsca w świecie – nie pożałujesz! Jak znaleźć hobby? Czytaj dalej…

Kilka sposobów na znalezienie hobby

Przede wszystkim warto sobie odpowiedzieć na takie fundamentalne pytanie – co to za rzecz, którą zawsze chciałeś robić? Wystarczy dokończyć zdanie: „Zawsze chciałem…” Pojawiło się kilka pomysłów, prawda? Znalezienie hobby może oznaczać zrobienie pierwszego kroku, aby aktywnie realizować to, o czym zawsze marzyłeś.

Może mała retrospekcja? Spójrz na swoje dzieciństwo z perspektywy czasu. Jednym z pierwszych miejsc, w których należy szukać inspiracji w poszukiwaniu hobby, jest właśnie odgrzebywanie zapomnianego hobby z dzieciństwa. Zastanów się, jakie zajęcia sprawiały, że byłeś szczęśliwy jako dziecko. Może były to lekcje tańca, muzyki, jazdy na łyżwach lub malowanie? Kochałeś uprawiać sport, występować w amatorskim teatrzyku lub pisać wiersze? Wszystkie te dziecięce zajęcia można z łatwością przekształcić w hobby dorosłych.

Tak naprawdę inspiracji można szukać wszędzie. Samo chodzenie po sklepie ze starociami i podziwianie rękodzieła może nagle przypominać Ci o dawnej pasji lub zabawnym rzemiośle, którego zawsze chciałeś spróbować. Nie bój się i po prostu spróbuj!

czm jest hobby

Udostępnij