EdukacjaHobby

Jakie są główne zalety czytania książek?

Jakie są główne zalety czytania książek?

Kiedy ostatnio czytałeś książkę lub choćby dłuższy artykuł w czasopiśmie? Czy Twoje codzienne nawyki czytelnicze zaczęły skupiać się od jakiegoś czasu na tweetach, sensacyjnych aktualizacjach na Facebooku lub wskazówkach zawartych na opakowaniu nuddle, dotyczących sposobu przyrządzenia tego błyskawicznego dania? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na to drugie pytanie, ten tekst będzie dedykowany zwłaszcza Tobie. Moli książkowych z zasady nie trzeba już przekonywać do pochłaniania kolejnych stronic powieści czy dzieł historycznych i dobrze znają sobie sprawę z korzyści płynących z czytania książek…

Czytanie – sposób na zdrowe życie psychiczne

Zacznijmy od zdrowia.. tak zdrowia! Badania naukowe już dawno wykazały, że odpowiednia dawka zdrowego pobudzenia psychicznego może spowolnić postęp choroby Alzheimera i demencji, ponieważ utrzymywanie aktywności oraz zaangażowania mózgu zapobiega utracie mocy mentalnej. Tak jak każdy inny mięsień w ciele, mózg wymaga ćwiczeń, aby był silny i zdrowy, więc czytanie książek wychodzi jak najbardziej na przeciwko takiemu zapotrzebowaniu.

Bez względu na to, ile stresu masz w pracy lub kłopotów w relacjach osobistych, wszystko to po prostu ulega stopniowej dezintegracji, gdy zatracasz się w świetnej historii, siedząc w przytulnym fotelu. Dobrze napisana powieść potrafi przenieść czytelnika do zupełnie innych sfer i wymiarów, pozwalając na bezkompromisowy relaks.

Dobra książka potrafi zdziałać cuda dla naszego zdrowia i samopoczucia. Regularne czytanie od najmłodszych lat wpływa wymiernie na potencjał umysłowy i procesy dojrzewania. Zachodzące w trakcie mechanizmy psychologiczne, takie jak: identyfikacja z bohaterem, racjonalizacja i fantazjowanie sprzyjają wzbudzeniu w czytelniku emocji i kreowaniu właściwych postaw życiowych. Ponadto poszerza się koncentracja i myślenie analityczne.

Czytanie -sposób na zdobywanie wiedzy

Zalety czytania książek nie mogą się oczywiście ograniczać tylko do profitów sensu stricto medycznych i psychologicznych. Wszystko, co czytamy, wypełnia naszą głowę nowymi informacjami. Im więcej zdobywamy wiedzy, tym lepiej jesteśmy przygotowani do sprostania każdemu wyzwaniu jakie rzuci nam los. Jednocześnie wymiernie poszerzamy dzięki książkom zasób naszego słownika, co wpływa bezpośrednio na nasze umiejętności w zakresie komunikacji werbalnej.

Czytanie to oczywiście także sposób na szukanie inspiracji życiowych. Odkrywamy w ten sposób nowe pasje, poznajemy interesujących ludzi, na których warto się wzorować. Same zalety!

Udostępnij