EdukacjaKultura

Czy warto chodzić do teatru i opery?

Czy warto chodzić do teatru i opery?

Chodzenie do teatru czy opery nie jest popularne. Często słyszymy opinie, że są to miejsca, które przegrywają z kinem. Nie są tak interesujące, nie wzbudzają takich emocji oraz są dużo trudniejsze w odbiorze. Czy warto chodzić do teatru lub do opery?

Teatr czy opera?

Zarówno w teatrze, jak i w operze poznajemy sztukę klasyczną. Może nie są to najłatwiejsze spektakle, ale czasami warto skonfrontować się ze sztuką wysoką. Na co dzień mamy do czynienia z serialami telewizyjnymi, czasami idziemy do kina. Teatr i opera pokazują nam świat w bardziej skomplikowany sposób. Warto czasami spotkać się ze sztuką, która jest na wysokim poziomie.

Spotkanie z teatrem i operą to przygoda, która zostawia piętno na każdym oglądającym. To właśnie sztuka wysoka zmusza do refleksji, ale przede wszystkim porusza serce. Jest również świetna zabawą, która niesie nowe doznania.

Dlaczego warto chodzić do teatru i opery?

Obcowanie ze sztuką poszerza horyzonty. Pokazuje świat z innej perspektywy, zadaje trudne pytania, zmusza do refleksji, zadumy, chwili zastanowienia. W teatrze oraz operze czas się zatrzymuje, a my nie myślimy o jutrzejszym dniu w pracy czy problemach rodzinnych. Odrywamy się od rzeczywistości wsiąkając w życie i problemy innych, wymyślonych postaci.

Teatr pozwala zanurzyć się w inne życie niż nasza codzienna rzeczywistość. Dzięki temu uczymy się, że na świecie są różni ludzie, którzy mają różne spojrzenie na świat. Często inne niż my. Poznanie prowadzi do lepszego zrozumienia, które uczy tolerancji.

Wychodząc do teatru nie trzeba udać się na spektakl, który jest trudny i poważny. Teatr to świetna zabawa. Coraz częściej jest to również możliwość ingerencji w akcję, która rozgrywa się na scenie. Teatr nie jest skostniałym zabytkiem, ale spektaklem, który wychodzi do ludzi. Oferuje refleksję, ale również czas, który można spędzić radośnie i wesoło. A przede wszystkim inaczej niż codziennie.

Ważnym elementem wyjścia do teatru czy opery jest również możliwość kontaktu z pracą aktora. Każdy spektakl oparty jest na scenariuszu. Najczęściej są to adaptacje znanych dzieł literackich. Nie znaczy to jednak, że nie są to dzieła, które są przesycone osobowością reżysera oraz aktorów.

Wyjście do teatru czy opery nie powinno być świętem, które zdarza się raz na jakiś czas. Warto częściej odwiedzać te miejsca, które dostarczają rozrywki na wysokim poziomie i jednocześnie poruszają nasze serca.

Teatr i opera wnoszą do codzienności odrobinę magii. Gra aktorów, kostiumy, scenografia a w operze również śpiew powodują, że świat nabiera innych barw. Staje się pełniejszy i bardziej niezwykły.

Udostępnij