EdukacjaLifestyle

Rozwój osobisty – jak się samorealizować?

Rozwój osobisty – jak się samorealizować?

Potrzeba samorealizacji jest w każdym z nas. Rozwój osobisty jest niezmiernie ważny, by czuć się dobrze w swoim życiu. Spełniać swoje marzenia i osiągać cele, które dodają skrzydeł. Jak się samorealizować, by czuć się spełnionym?

Samorealizacja – co to jest?

Rozwój osobisty to potrzeba, która jest w każdym z nas. Trzeba jednak pamiętać, że najpierw należy zaspokoić podstawowe potrzeby, by móc przejść do kolejnej jaką jest samorealizacja.

Osoba, która chce być w życiu spełniona dąży do tego, by stawiać sobie cele i je realizować. Dzięki temu z dnia na dzień zyskuje coraz większą wiarę w siebie. Przekonanie, że umiemy postawić sobie właściwy cel, a następnie konsekwentnie go realizować zwiększa poczucie własnej wartości.

Jak się samorealizować?

Rozwój osobisty dla każdego znaczy coś innego. Trzeba znaleźć swoją drogę, by realizować swój własny plan dostosowany do swoich potrzeb i jednocześnie możliwości. Warto jednak pamiętać, że ogólne zasady samorealizacji można wyodrębnić.

Samorealizacja to skomplikowany proces, który odbywa się każdego dnia. Bardzo ważna jest droga, która każdy musi przejść w swoim tempie. Jednym z najważniejszych elementów samorealizacji jest umiejętność stawiania sobie celów.

Zastanawiając się jak wyznaczać cele w życiu należy pamiętać, by były to cele, które są realnie dostosowane do naszych możliwości. Wyznaczenie sobie celów, które są niemożliwe do realizacji sprawi, że z dnia na dzień będzie ogarniała nas coraz większa frustracja i zniechęcenie.

Wybierając zadania, które chcemy wykonać warto dzielić je na mniejsze tak, by ich realizacja okazała się łatwiejsza. Co można dzięki temu zyskać?

Zrealizowanie każdego kroku daje nam większą pewność siebie. Sprawczość jest tym co daje moc do pokonywania kolejnych kroków. Tylko osoba, która wierzy w swoje siły jest gotowa mierzyć się z przeciwnościami.

Rozwój osobisty to proces, który jest powtarzany każdego dnia. Będą momenty upadku, zniechęcenia. To normalne. Każdy z nas ma czasem słabszy dzień. Trzeba jedynie pamiętać, że tylko konsekwentne dążenie do celu przynosi oczekiwane efekty.

Warto pamiętać, że wybierając cele należy koncentrować się na tych, których realizacja sprawia nam radość. Jeśli chcesz nauczyć się grać na gitarze spróbuj! Nie znaczy to, że musisz osiągnąć poziom mistrzowski. Znaczy to jedynie, że każdego dnia siadasz do gitary i uparcie powtarzasz chwyty. Jest to trudne, ale jeśli cel został wyznaczony w odpowiedni sposób będzie to również zajęcie, które będzie dawało wiele radości. I to jest właśnie samorealizacja.

Udostępnij