EdukacjaPraca

Jak się przygotować na rozmowę rekrutacyjną?

Jak się przygotować na rozmowę rekrutacyjną?

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to z jednej strony wielka radość, ale również ogromny stres. Chcąc zwiększyć swoje szanse otrzymania nowej pracy, koniecznie trzeba przygotować się do spotkania. O czym nie można zapomnieć przed rozmową rekrutacyjną?

Do jakiej firmy idę na rozmowę?

Zastanawiając się, jak się przygotować na rozmowę rekrutacyjną należy pamiętać, że bardzo ważne jest zapoznanie się z profilem firmy.

Koniecznie trzeba wiedzieć, czym dana firma się zajmuje. Konieczne jest zapoznanie się ze stroną internetową przedsiębiorstwa. To właśnie tu można się dowiedzieć, jaka jest wizja rozwoju firmy, misja i cele działalności.

Dużym nietaktem jest dopytywanie o te wiadomości rekrutera. Pokazuje, że kandydat nie jest zainteresowany, w jakiej firmie ma podjąć pracę.

Ważne pytania

Rozmowa kwalifikacyjna opiera się na pewnych zasadach. Pytania rekrutera w pewnej mierze można przewidzieć i bardzo ważne jest, by przygotować sobie na nie odpowiedzi.

Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo stresujące doświadczenie. Można jednak go ograniczyć przygotowując sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Warto zastanowić się jakie są nasze mocne i słabe strony, powody zmiany pracy czy cele, które chcemy realizować.

Ważnym etapem rozmowy jest również przygotowanie dokumentów. Rozmowa kwalifikacyjna najczęściej rozpoczyna się od przejrzenia przez rekrutera portfolio kandydata. Koniecznie trzeba mieć je ze sobą. Mimo iż wcześniej zostały one dostarczone do firmy i na pewno zostały dobrze przejrzane trzeba pamiętać, że na każde stanowisko pracy jest wielu kandydatów i posiadanie przy sobie wszystkich dokumentów może ułatwić rozmowę.

Strój również ma znaczenie
Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie bardzo oficjalne i koniecznie trzeba o tym pamiętać. Stój jest jednym z elementów wizerunku. Musi być odpowiednio dobrany do spotkania. Pokazuje, że kandydat jest osobą, która wie jak zachować się w każdej sytuacji.

Panowie powinni zdecydować się na garnitur, panie na garsonkę. Należy pamiętać, że dress code w niektórych firmach jest bardzo ściśle przestrzegany i dużym nietaktem jest chodzenie w strojach zbyt luźnych lub wyzywających.

Kobiety powinny zdecydować się na spódnicę, która kończy się maksymalnie 5 cm przed kolanem. Ważny jest również dekolt, który powinien być delikatny i nie odsłaniać zbyt dużo. Należy również pamiętać, że buty do biura powinny mieć zakryte palce oraz pietę. Obcas nie powinien być zbyt wysoki.

Dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej zwiększa pewność kandydata oraz jego szansę na zdobycie wymarzonej pracy.

Udostępnij