EdukacjaLifestyle

Jaką szkołę wybrać – technikum czy liceum?

Jaką szkołę wybrać – technikum czy liceum?

Wybór szkoły średniej dla wielu młodych ludzi może być dużym problemem. Czasami ta decyzja kształtuje dalsze życie. Która szkoła jest lepsza – technikum czy liceum? Jak wybrać najlepszą szkołę średnią?

Technikum czy liceum – co wybrać?

Uczniowie szkoły podstawowej mają do wyboru trzy szkoły – technikum, liceum i szkołę zawodową. Najczęściej wybierane jest liceum. Na drugim miejscu jest technikum, a na ostatnim szkoła zawodowa. Stojąc przed wyborem szkoły, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po szkole zawodowej nie można podejść do matury, a więc wyklucza się wówczas studiowanie. Technikum trwa 5 lat, po którego ukończeniu uczeń otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Liceum trwa cztery lata. Po skończeniu liceum uczeń może podejść do matury, a następnie po zdanym egzaminie udać się na studia.

Różnica pomiędzy liceum a technikum jest taka, że po tej pierwszej szkole uczeń ma jedynie średnie wykształcenie bez zawodu i kwalifikacji. Technikum daje możliwość wykwalifikowania się w jakiejś dziedzinie i podjęcia pracy w danej specjalności. Po technikum łatwiej jest dostać się na studia o podobnym profilu, a studiowanie na pierwszym roku jest łatwiejsze. Liceum natomiast kształci ogólnie i niezdecydowani uczniowie mają 4 lata, aby pomyśleć o tym, co chcą w życiu robić.

Jak wybrać dobrą szkołę średnią?

W większych miastach bardzo często jest wiele szkół o różnych profilach. Nierzadko uczniowie mają problem z wyborem konkretnej placówki. Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę? Przede wszystkim ważny jest poziom nauczania. W każdej szkole jest on inny. Osoby, które chcą studiować na renomowanych uczelniach, powinny wybrać szkołę o wysokim poziomie. Istotną rolę odgrywa oczywiście profil. Można wybrać szkołę o profilu humanistycznym, technicznym, matematycznym czy językowym. Wybór należy dostosować do umiejętności i zainteresowań.

Technikum jest polecane osobom, które mają konkretne zainteresowania i plany na przyszłość. Przez pięć lat szkoły uczeń może nauczyć się bardzo wiele podczas zajęć teoretycznych oraz praktycznych, które przyuczają do zawodu. Liceum natomiast jest znakomitym rozwiązaniem dla uczniów, którzy do końca nie mają sprecyzowanych planów na przyszłość. Mogą oni wybrać liceum o konkretnym profilu lub profilu ogólnym. Warto także podczas wyboru szkoły zwrócić uwagę na jej lokalizację. Jeśli są dwie szkoły, które mają podobny profil i poziom nauczania, to najlepiej wybrać tę, która jest bliżej. Szkoła może oferować także różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne, które także są ważnym kryterium podczas wyboru konkretnej placówki.

Udostępnij