EdukacjaHobby

Jaki kierunek studiów wybrać?

Jaki kierunek studiów wybrać?

Wybór kierunku studiów to bardzo ważny moment w życiu młodego człowieka. To od tej jednej decyzji zależeć będzie całe jego przyszłe, dorosłe życie. Jaki kierunek studiów wybrać? Taki, do którego czujemy chemię. Taki, który odzwierciedla nasze potrzeby oraz jest zgodny z zainteresowaniami i co najważniejsze, z naszymi zdolnościami. Wybór nieodpowiedniego kierunku studiów może skończyć się wieloletnią męczarnią, dlatego warto przemyśleć ten krok i podjąć słuszną decyzję. Nie zawsze dobrym pomysłem będzie poleganie na opinii innych, w końcu każdy ma swoja wizję idealnego kierunku studiów.

Jak zdecydować, które studia wybrać?

Najważniejsze, aby mieć świadomość, że współcześnie na rynku pracy samo wykształcenie nie gwarantuje sukcesu. Są jednak zawody, do których wykonywania trzeba posiadać dyplom, czy też odpowiednie uprawnienia np. jeśli chcielibyśmy zostać lekarzem czy prawnikiem. Dodatkowym atutem może być ukończenie prestiżowej uczelni, co może sprawić, że rekruterzy spojrzą na nas przychylniejszym okiem. Są zawody, które od początku skazują nas na niskie zarobki, należą do nich np. praca po turystyce czy ochronie środowiska. Pracodawcy szukają u kandydatów przede wszystkim takich walorów, jak specjalistyczne umiejętności, praktyczna wiedza oraz doświadczenie zawodowe. Tego typu kompetencje można zdobyć podczas praktyk czy stażu. Należy pamiętać, że oprócz powodzenia na rynku pracy, wybrany przez nas zawód powinien gwarantować nam spełnienie i satysfakcję. Jeśli wybierzemy profesję, którą uwielbiamy, to przez kolejne kilkadziesiąt lat będziemy zarabiać na robieniu tego, co lubimy.

Przyszłościowe i opłacalne kierunki studiów

W czołówce zawsze były takie kierunki studiów, jak prawo, medycyna czy architektura. Każda z tych ścieżek edukacyjnych jest bardzo trudna, jednakże po jej ukończeniu możemy liczyć na dobrą posadę. Ostatnio bardzo pożądane są również kierunki techniczne. Pytanie, jakie studia wybrać, kiedy tak naprawdę nie wiemy co chcemy robić lub żaden kierunek nie przypadł nam do gustu? W takiej sytuacji najlepiej, gdybyśmy sprawdzili, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy na absolwentów danego kierunku, a także wysokość ich przyszłych zarobków. Co bardzo istotne, powinniśmy również dokładnie sprawdzić, jakie obowiązki czekają na nas w danym zawodzie, do którego prowadzi wybrany kierunek studiów. Podjęcie powyższych czynności sprawi, że unikniemy nieprzyjemnego zderzenia z rzeczywistością w przyszłej pracy zawodowej, do której prowadzą dane studia.

Udostępnij