KulturaLifestyle

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i poznać nowych ludzi?

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i poznać nowych ludzi?

W nowej pracy, szkole lub podczas pierwszej rodzinnej imprezy u naszego partnera, mamy prawo czuć się niepewnie. Uczucie zagubienia nie musi jednak towarzyszyć nam przez długi czas. Wiedza na temat tego, jak poznawać nowe osoby wcale nie jest dostępna jedynie dla wybranych. Nietrudno się przy tym domyślić, że pomaga w tym dobre wrażenie zrobione już na samym początku. Jak zatem dobrze się zaprezentować?

Dobra prezentacja to podstawa

Poradniki dotyczące tego, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie poświęcają wiele uwagi szczerości i pewności siebie. To ważne cechy, nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że nasi potencjalni nowi znajomi to w większości wzrokowcy. Jeśli więc chcemy pozytywnie zapisać się w ich pamięci, poświęćmy chwilę uwagi temu, co zapamiętają z pierwszych chwil spotkania z nami.
Powitanie ma kluczowe znaczenie tak przy poznawaniu rówieśników, jak i osób starszych. Powinno być pewne i szczere, a jednocześnie dostosowane do sytuacji. Ucałowanie w oba policzki ciotki narzeczonego nie musi być mile widziane, a przesadny uśmiech w towarzystwie spiętej osoby może być przez nią odebrany jako drwiący. Jeśli więc nie wiemy, jak się zachować – postawmy na naturalny, ale nie przesadzony uśmiech i pewny uścisk dłoni.
Nie zapominajmy także o tym, jak wyglądamy, bo to właśnie wygląd zewnętrzny ma często decydujący wpływ na dobre pierwsze wrażenie. Naukowcy nie mają wątpliwości, że budzący zaufanie wygląd nastawia pozytywnie. Regułę tą zdążyły już wykorzystać na swoją korzyść setki oszustów, a mimo to nadal nikt jej nie kwestionuje. W nowym miejscu starajmy się więc wyglądać schludnie i gustownie, bez przesadnej ekstrawagancji.

Im więcej wiemy, tym lepiej wypadamy

Czy możemy mieć wpływ na to, jakie wrażenie zrobimy na nieznanych nam osobach? Oczywiście, że tak! Jeśli więc mamy taką możliwość, postarajmy się dowiedzieć jak najwięcej na temat towarzystwa, któremu mamy zostać przedstawieni. Nie musimy, oczywiście, analizować życia osobistego osób, na które chcemy wywrzeć pewien wpływ. Pamiętajmy jednak, że inne zachowanie jest akceptowane podczas rozmowy o pracę, a inne – gdy jesteśmy uczestnikami wesela kuzynki nowej partnerki.
Jeśli tylko mamy taką możliwość, unikajmy też spotkań wtedy, gdy naprawdę nie mamy na to ochoty. Przytłoczeni poważnymi problemami z pewnością nie będziemy sprawiać wrażenia osób spokojnych i pewnych siebie. Co gorsza, próby udawania dobrego humoru będą przynosić rezultaty odwrotne od zamierzonych przekonując nas, że nie jesteśmy najlepszymi aktorami.

Udostępnij