Edukacja

Jak założyć konto bankowe na kogoś? – poradnik

Jak założyć konto bankowe na kogoś? – poradnik

Czasami z różnych przyczyn możemy chcieć założyć konto bankowe na kogoś innego np. na krewnego, który jest osobą leżącą albo seniora, który ma trudności z poruszaniem się i wyprawa do oddziału banku może być dla niego problemem. Banki już od dawna stosują uproszczone procedury zakładania kont bankowych i umożliwiają nawet tworzenie ich za pośrednictwem internetu. Niektóre banki np. ING zachęcają nawet do tego, by samodzielnie rejestrować u nich konta. Czy w takim razie można założyć konto na kogoś innego? Jak to zrobić?

Jak założyć konto bankowe na kogoś?

Przede wszystkim jest bardzo ograniczona ilość przypadków, w których można założyć konto bankowe na kogoś innego. Listę przypadków powinno się ograniczyć właściwie tylko do wypadków, gdy opiekun prawny zakłada konto dla osoby nieletniej lub ubezwłasnowolnionej. Nie ma możliwości zakładania konta na drugiego małżonka, rodzica czy rodzeństwo. Tym bardziej nie ma też możliwości zakładania konta bankowego na osobę obcą czy niespokrewnioną. Warto o tym pamiętać. Jeśli z kolei chodzi o zakładanie konta na dziecko, to należy koniecznie sprawdzić warunki stawiane przez konkretny bank. Niektóre z nich umożliwiają założenie konta przez internet, o ile rodzic ma już konto w tym samym banku i jego dane zostały potwierdzone. Inne z kolei wymagają tego, by rodzic zjawił się w oddziale wraz z dokumentem potwierdzającym dane dziecka, czyli np. aktem urodzenia.

Konto założone przez internet

Bardzo ważne jest to, że konto bankowe można założyć przez internet. Nie ma potrzeby jechania do oddziału, ustawiania się w kolejkach i tracenia czasu na długie formalności. Wystarczy w formularzu podać wszystkie wymagane dane: – imię i nazwisko, – kraj, – datę i miejsce urodzenia, – numer PESEL, – adres zamieszkania/zameldowania, – numer oraz datę ważności dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport w przypadku, gdy brak dowodu), – dane kontaktowe (adres e-mail, numer telefonu). Wypełnienie formularza jest krótkie i każdy sobie z nim poradzi. Kolejny etap to weryfikacja danych. Tu sposobów jest wiele. Pierwszy z nich to po prostu udanie się do oddziału i potwierdzenie dowodu osobistego na miejscu. Jest to rozwiązanie sprawdzone, choć z pewnością nie jest wygodne i szybkie. Inny sposób polega na skorzystaniu z pomocy kuriera. Przyjeżdża on do domu klienta wraz z umową gotową do podpisania. Klient banku od razu odsyła potwierdzoną umowę z powrotem do nadawcy. To dobre rozwiązanie, choć zwykle zajmuje przynajmniej kilka dni. Jeśli Ci się spieszy, powinieneś wykorzystać inną metodę. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na przelew weryfikacyjny. Polega on na przesłaniu symbolicznej złotówki z jednego konta na drugie – nowe. Jest tu jednak pewien haczyk. Konto, z którego przelewane są pieniądze, musi mieć tego samego właściciela, co konto właśnie otwierane. W ten sposób bank może skorzystać z potwierdzenia tożsamości, które zostało wykonane dużo wcześniej, czyli przy otwieraniu pierwszego z kont. Kolejnym sposobem weryfikacji może być wysłanie do banku zdjęcia dowodu osobistego oraz wykonanego selfie, czyli zdjęcia w trybie autoportretu. W ten sposób łatwo jest porównać, czy osoba na zdjęciu i w dokumencie jest tą samą. Pewną nowością jest też weryfikacja przy pomocy dowodu osobistego z warstwą biometryczną. Jego zeskanowanie jest wystarczającym potwierdzeniem danych. Jednak, by było ono możliwe trzeba dysponować odpowiednim sprzętem oraz mieć najnowszą wersję dokumentu. Ta metoda weryfikacji danych będzie najprawdopodobniej rozwijana. Zobacz więcej na finansowy.org

Udostępnij