EdukacjaLifestyle

Jak uczyć się do egzaminów – garść skutecznych porad

Jak uczyć się do egzaminów – garść skutecznych porad

Osoby szukające odpowiedzi na pytanie o to, jak uczyć się do egzaminów, zwykle są informowane o tym, że ich powodzenie jest uzależnione przede wszystkim od systematyczności. Choć jednak trudno polemizować z tym stwierdzeniem, trudno także utrzymywać, że na kilkanaście dni przed sesją jest ono szczególnie pomocne. Czas więc poznać kilka mniej oczywistych, ale wcale nie mniej pomocnych sposobów na naukę

Po pierwsze – zadbaj o ciało

Znane przysłowie mówi o tym, że w zdrowym ciele mieszka zdrowy duch. Wiele wskazuje jednak na to, że mieszka w nim również mózg, który szybko przetwarza przekazywane mu informacje. Jeśli więc chcemy pomóc sobie w nauce, powinniśmy dbać o siebie i nie wstydzić się spełniać zachcianek organizmu. Podczas nauki należy nawadniać się, nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby na biurku postawić miskę z ulubionymi owocami i… czekoladę. Sesja nie musi być pretekstem do objadania się słodyczami, słodka przekąska powinna jednak pobudzić mózg do działania.
Podczas nauki warto pamiętać też o tym, że „zarywanie nocy” jest wyjątkowo nieefektywnym pomysłem na naukę. Sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy mamy do czynienia z jednym egzaminem (pisanym rankiem), a prowadzący nie wymaga od nas myślenia, ale przepisywania podanych przez siebie definicji. W każdym innym przypadku warto zatroszczyć się o odpowiednią ilość snu.

Po drugie – ucz się sprytnie

Mózg ciągle jeszcze ma przed nami wiele tajemnic, wiemy jednak coraz więcej na temat tego, jak pracuje, a przede wszystkim – jak zapamiętuje ważne dane. Okazuje się, że ma on wyjątkową łatwość zapamiętywania tego, jak wyglądał początek i koniec nauki. Wiedzę tę możemy z łatwością wykorzystać na naszą korzyść dzieląc materiał na mniejsze partie z regularnymi przerwami pomiędzy nimi. Ten prosty zabieg sprawdzi, że początków i końców będzie więcej.
Do nauki do egzaminów możemy wykorzystać też zmodyfikowaną metodę stosowaną na wcześniejszych szczeblach edukacji. Ściąganie na uczelni wyższej jest zbyt dużym ryzykiem, dlaczego jednak nie mielibyśmy przygotować karteczek z najważniejszymi informacjami tak, jak gdybyśmy mieli stworzyć zestaw ściąg? Każdy, kto przygotowywał ściągi, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że warto uczyć się bazując właśnie na nich.
Podczas nauki dobrze jest też rozprawić się z mitem na temat podzielności uwagi. Nie mają jej, tak naprawdę ani kobiety, ani mężczyźni. Jeśli więc mamy się czegoś nauczyć, koncentrujmy się jedynie na tym zadaniu. Oglądanie telewizji w tak zwanym międzyczasie, słuchanie muzyki i obserwowanie poczynań znajomych na mediach społecznościowych z pewnością nie pomogą nam w przygotowaniu się do egzaminu.

Udostępnij